Davulalan plütonunun jeolojik mineralojik ve jeokimyasal bulgular yardımıyla kökeninin belirlenmesi
Determining the origin of the davulalan pluton with the help of geological, mineralogical and geochemical findings
  1. Tez No: 928905
  2. Yazar: FATİH TAVLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDEM, DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Davulan Plütonu, Orta Anadolu Kristalen Kompleksinin kuzey-doğu bölümünde yer almakta ve siyenit, nefelinli siyenit ve monzonitten meydana gelmektedir. Ayrıca, nefelinli siyenitler yer yer karbonat damarları içermektedir. Bu plüton; mermer, şist ve kuvarsitten oluşan Paleozoyik yaşlı Akdağ Metamorfiklerini kesmekte ve Pliyosen yaşlı kumtaşları tarafından uyumsuzlukla örtülmektedir. Burada sunulan çalışma, plütonun petrolojik evrimi ve jeotektonik ortamınının daha iyi anlaşılması amacıyla ilksel veriler olan petrografi, tüm kayaç jeokimya ve zirkon U-Pb yaş verilerini sunmaktadır. Petrografik gözlemler sonucu tanımlanan siyenit, nefelinli siyenit ve monzonit jeokimyasal olarak alkalen karakter sunmaktadır ve jeotektonik ortam olarak çarpışma sonrası granitoyitleri ile benzer özellikler sergilemektedir. Nefelinli siyenitler içerisinde tanımlanan karbonat damarları ise düşük nadir toprak elementleri (
Özet (Çeviri)
Davulalan Pluton is located in the north-eastern part of the Central Anatolian Crystalline Complex and consists of syenite, nepheline syenite and monzonite. In addition, nepheline syenites contain locally carbonate veins. This pluton cuts the Paleozoic-aged Akdağ Metamorphics, consisting of marble, schist and quartzite, and is unconformably overlain by Pliocene-aged sandstones. The study presented here reports preliminary data such as petrography, whole rock geochemistry, and zircon U-Pb age data for a better understanding of its petrological evolution of pluton and geotectonic environment. Syenite, nepheline syenite and monzonite identified as a result of petrographic observations present geochemically alkaline characteristics and exhibit similar properties with those from post-collision granitoids. Carbonate veins identified in nepheline syenites are characterized by their low rare earth elements (