Genç yetişkinlere yönelik kütüphane hizmeti sunan kütüphanecilerin nitelikleri
Qualifications of librarians providing library services to young adults
- Tez No: 928908
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde hızla değişen bilgi ve iletişim teknolojileri, genç yetişkinlerin bilgiye erişim şekillerini ve ihtiyaçlarını köklü bir şekilde dönüştürmüştür. Bu değişim ve dönüşümden kütüphane ve kütüphanecilerin de etkilendiği yadsınamaz bir gerçektir. Genç yetişkinlerin bilgiye erişimini desteklemek ve onların gelişimine katkı sağlamak, toplumsal kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda kütüphanelerin, yalnızca bilgi sunan kurumlar olmaktan çıkıp, gençlerin bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştiren ve dijital çağın gerekliliklerine uyum sağlayan dinamik yapılar haline gelmesi gerekmektedir. Değişen bu rol ve sorumluluklar kütüphanecilerin kendilerini değiştirip dönüştürmelerini de zorunlu kılmıştır. Kütüphanecilerin geleneksel rollerinin ötesine geçerek teknolojiyle bütünleşmiş hizmetler sunmaları ve kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına cevap verebilir nitelikte olması gerekmektedir. Genç yetişkinlere yönelik hizmet veren kütüphanecilerin, bu grubun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceği ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda hizmetlerini nasıl yeniden tasarlayabileceği kritik bir sorundur. Bu çalışma, genç yetişkinlere hizmet sunan kütüphanecilerin sahip olması gereken nitelikleri belirlemeyi ve bu doğrultuda İstanbul'da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı kütüphanelerde görev yapan kütüphanecilerin söz konusu niteliklere sahip olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hipotezi ise“İstanbul'da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren kütüphanelerde çalışan kütüphanecilerin nitelikleri genç yetişkinlere etkili hizmet verme açısından yeterlidir”olarak belirlenmiştir. İlk olarak genç yetişkinlik döneminin ve genç yetişkinlerin daha iyi anlaşılması amacıyla genç yetişkin kavramı, genç yetişkinlik dönemi ve genç yetişkinler hakkında detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Ardından genç yetişkinlere yönelik kütüphane hizmetleri ve bu hizmetlerin amaçları ve önemine dair ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde genç yetişkinlere yönelik kütüphane hizmetleri ve bu hizmetleri veren kütüphanecilerin sahip olması gereken nitelikler, Young Adult Library Services Association (YALSA) tarafından hazırlanan“Kütüphane Personeli için Gençlik Hizmetleri Yeterlilikleri”belgesi referans alınarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise hipotezin doğruluğunu test etmek amacıyla İstanbul'da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı kütüphanelerde çalışan kütüphanecilere, 40 sorudan oluşan çevrim içi bir anket uygulanmıştır. Nihayetinde İstanbul'da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren kütüphanelerde çalışan kütüphanecilerin, mevcut niteliklerinin genç yetişkinlere etkili hizmet verme açısından yeterli olduğu ispatlanmıştır. Bu çalışma, genç yetişkinlere yönelik kütüphane hizmetlerinin daha etkin hâle getirilmesi için kütüphanecilerin mesleki gelişimine yönelik öneriler sunmakta ve gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving information and communication technologies, the ways in which young adults access information and their needs have undergone a profound transformation. It is an undeniable fact that libraries and librarians have also been affected by this shift. Supporting young adults' access to information and contributing to their development is of great importance for societal progress. In this context, libraries must transcend their traditional role as mere providers of information and transform into dynamic institutions that enhance young people's information literacy skills and adapt to the requirements of the digital age. These changing roles and responsibilities have made it imperative for librarians to transform and adapt accordingly. Librarians must move beyond their conventional duties and offer technology-integrated services while responding effectively to the evolving needs of users. A critical issue is how librarians serving young adults can address the needs of this group and redesign their services in line with technological advancements. This study aims to determine the qualifications that librarians serving young adults should possess and to assess whether librarians working in libraries affiliated with the Directorate General of Libraries and Publications of the Republic of Türkiye Ministry of Culture and Tourism in Istanbul meet these qualifications. The hypothesis of the study is formulated as follows:“The qualifications of librarians working in libraries affiliated with the Directorate General of Libraries and Publications of the Republic of Türkiye Ministry of Culture and Tourism in Istanbul are sufficient for providing effective services to young adults.”Firstly, in order to gain a better understanding of young adulthood and young adults themselves, detailed information is provided on the concept of young adulthood, the characteristics of this developmental stage, and the needs of young adults. Subsequently, an in-depth discussion is presented on library services for young adults, including their objectives and significance. In the second chapter, the qualifications required of librarians providing services to young adults are examined with reference to the document“Competencies for Librarians Serving Youth”issued by the Young Adult Library Services Association (YALSA). In the third chapter, in order to test the validity of the hypothesis, an online survey consisting of 40 questions was administered to librarians working in libraries affiliated with the Directorate General of Libraries and Publications of the Republic of Türkiye Ministry of Culture and Tourism in Istanbul. Ultimately, the study demonstrates that the current qualifications of librarians employed in these libraries are sufficient for providing effective services to young adults. This study aims to offer recommendations for the professional development of librarians to enhance the effectiveness of library services for young adults and to contribute to future research in the field.