Mobil alışveriş uygulamalarının kullanımında etkili olan faktörler ve tüketici tutumu
Factors affecting the use of mobile shopping applications and consumer attitude
  1. Tez No: 928925
  2. Yazar: SERHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mobil alışveriş uygulamaları, dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde tüketici alışkanlıklarını dönüştüren önemli bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Tüketiciler, mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla alışveriş yapma imkânı sunan bu uygulamalara giderek daha fazla yönelmektedir. Kullanıcı dostu tasarımlar, hızlı erişim, geniş ürün çeşitliliği ve güvenli ödeme seçenekleri gibi avantajlar, mobil alışveriş uygulamalarını tüketiciler için cazip hale getirmektedir. Bununla birlikte, tüketicilerin bu platformları tercih etme motivasyonları ve kullanım süreçlerini etkileyen faktörlerin anlaşılması hem akademik hem de ticari açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, mobil alışveriş uygulamalarında etkili olan faktörler ve tüketicilerin online alışverişe yönelik tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada algılanan keyif, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan kullanışlılık gibi faktörlerin tüketici tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, mobil alışveriş uygulamalarının kullanımında etkili olan faktörlerin farklılaşmasına neden olmuştur. Araştırma sonuçları, algılanan keyif ve kullanım kolaylığı gibi pozitif unsurların tüketicilerin mobil alışveriş uygulamalarına yönelik tutumlarını güçlü bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, algılanan risk faktörünün tutumlar üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Demografik analizlerde, kadınların, genç yaş gruplarının ve düşük gelir düzeyine sahip bireylerin online alışverişe daha olumlu yaklaştığı saptanmıştır. Bulgular, tüketicilerin online alışveriş deneyiminde keyif, kullanım kolaylığı ve güvenin öncelikli olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, işletmelerin kullanıcı dostu arayüzler geliştirmesi, eğlenceli ve interaktif özellikler sunması, farklı demografik gruplara hitap eden özel kampanyalar oluşturması önerilmektedir. Ayrıca, güven artırıcı uygulamalar ve tüketici geri bildirimlerine dayalı iyileştirmeler, müşteri memnuniyetini artırmak için kritik öneme sahiptir. Bu araştırma hem akademik hem de sektörel anlamda önemli katkılar sunarak mobil alışveriş uygulamalarının geliştirilmesi için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Mobile shopping applications stand out as an important innovation that transforms consumer habits in today's world where digitalisation is accelerating. Consumers are increasingly turning to these applications that offer the opportunity to shop easily via mobile devices. Advantages such as user-friendly designs, fast access, wide product range and secure payment options make mobile shopping applications attractive for consumers. However, understanding the motivations of consumers to prefer these platforms and the factors affecting their usage processes is of great importance both academically and commercially. This thesis aims to evaluate the factors that are effective in mobile shopping applications and consumers' attitudes towards online shopping. In the research, the effects of factors such as perceived enjoyment, perceived ease of use and perceived usefulness on consumer attitudes were analysed. The demographic characteristics of the participants led to the differentiation of the factors affecting the use of mobile shopping applications. The results of the study show that positive factors such as perceived enjoyment and ease of use strongly influence consumers' attitudes towards mobile shopping applications. However, it was determined that the perceived risk factor did not have a significant effect on attitudes. Demographic analyses revealed that women, young age groups and individuals with low income levels have more positive attitudes towards online shopping. The findings show that consumers prioritise enjoyment, ease of use and trust in their online shopping experience. Accordingly, it is recommended that businesses should develop user-friendly interfaces, offer fun and interactive features, and create special campaigns that appeal to different demographic groups. In addition, trust-building practices and improvements based on consumer feedback are critical to increase customer satisfaction. This research provides important academic and sectoral contributions and provides guidance for the development of mobile shopping applications.