Türk hukukunda girişim sermayesi yatırım ortaklıkları
Venture capital investment companies in Turkish law
  1. Tez No: 928931
  2. Yazar: SOYKAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131450
Özet
“Türk Hukukunda Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları”başlıklı bu çalışma girişim sermayesi kavramı ile girişim sermayesi finansman modelinde kullanılan girişim sermayesi yatırım ortaklıklarını Türk hukuku çerçevesinde incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde girişim sermayesi kavramı, girişim sermayesinin finansman aşamaları ile bu kavramın dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiş olup hukuk disiplininden daha çok, iktisat ve işletme gibi farklı disiplinlerden faydalanılmıştır. İkinci bölümde ise girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, sermaye piyasası mevzuatı – özellikle 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 48 ve 49'uncu maddelerine dayanılarak 2013 yılında hazırlanan Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği (III-48.3) – kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümün büyük bir kısmında, sermaye piyasası mevzuatında bu ortaklıkları düzenleyen hükümler uygun düştüğü ölçüde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki anonim şirketlere ilişkin genel hükümler ile karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Venture Capital Investment Companies in Turkish Law,”examines the concept of venture capital and the venture capital investment companies used in the venture capital financing model within the framework of Turkish law. In the first section, the concept of venture capital, the stages of venture capital financing, and the historical development of this concept both in the world and Turkey are examined, drawing from disciplines like economics and business more than law. In the second section, venture capital investment companies are discussed within the scope of capital market legislation – specifically the Communiqué on Principles Regarding Venture Capital Investment Companies (III-48.3) prepared in 2013 based on Articles 48 and 49 of the Capital Market Law No. 6362. Additionally, a significant portion of this section compares the provisions regulating these companies in the capital market legislation with the general provisions on joint-stock companies in the Turkish Commercial Code No. 6102 to the extent they are applicable.