Exploration of bottom quark originated jet tagging with machine learning techniques
Makine öğrenimi teknikleriyle alt kuark kaynaklı jet etiketlemesinin incelenmesi
- Tez No: 928932
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKDOĞAN, PROF. DR. BORA IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, parçacık fiziğinde b kuark kaynaklı jetlerin sınıflandırılması problemine Makine Öğrenimi yöntemleri uygulanmıştır. Bu amaçla, özel olarak hazırlanmış bir veri seti üzerinde Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), XGBoost ve Retentive Networks modelleri test edilmiştir. Retentive Network tabanlı JetRetNet mimarisi, üç model arasında üstün performans göstermiştir. Performans değerlendirmeleri, DeepJet ve Particle Transformer gibi son teknoloji modellerle karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. JetRetNet, bu modelleri aşamamakla birlikte, daha fazla veri ve optimizasyon ile gelecekte b jet etiketleme problemlerinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Machine Learning methods are applied to the problem of classifying b quark-originated jets in particle physics. For this purpose, a custom dataset was specifically prepared, and Multi-Layer Perceptron (MLP), XGBoost, and Retentive Networks models were tested. Among these, the Retentive Network-based architecture, JetRetNet, demonstrated superior performance. Performance evaluations were conducted by comparing JetRetNet with state-of-the-art models such as DeepJet and Particle Transformer. While JetRetNet does not outperform these models, it shows significant potential for future applications in b-jet tagging with further data and optimization.