Elucidation of the role of IKK-related kinases in ulcerative colitis
Ülseratif kolitte IKK-ilişkili kinazlarin rolünün belirlenmesi
  1. Tez No: 928943
  2. Yazar: ÜMRAN BORUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İSMAİL GÖKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ülseratif kolit, kolondaki immün mekanizmaların dengesinin bozulmasından kaynaklanan iltihabi bir hastalıktır. Oluşumu ve ilerlemesi çok sayıda faktöre bağlı olup, henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Ülseratif kolitin patofizyolojisine katkıda bulunan faktörlerin anlaşılması hastalığın yönetimi açısından önemlidir. IKK-ilişkili kinazlar çok sayıda sinyal yolağında rol almaktadırlar. İltihabi tepkinin düzenlenmesinde önemli bir rolleri vardır. Biz bu çalışmada, IKK-ilişkili kinazların ülseratif kolitte oynadığı rolü inceledik. Çalışmamızda, DSS tarafından indüklenen akut ve kronik fazda kolit fare modelleri oluşturduk. Farelere hastalığın başlangıç ve gelişiminde IKK-ilişkili kinazların rolünü anlamak için IKK-ilişkili kinaz ikili inhibitörü olan Amlexanox uyguladık. Ayrıca, moleküler mekanizmalar hakkında daha iyi bir anlayış geliştirmek için örnekleri çeşitli biyokimyasal metotlarla analiz ettik. Hem fenotipik hem de biyokimyasal analizlerimizde IKK-ilişkili kinaz aktivitesinin susturulmasının iltihabi tepkiyi artırdığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is an inflammatory disease of the colon resulting from the imbalance of the inflammatory mechanisms. Its onset and development depend on multiple factors, which are not yet fully uncovered. Understanding the factors involved in the pathophysiology of ulcerative colitis is important for the management of the disease. IKK-related kinases are involved in numerous pathways in cellular signaling. They play significant roles in the modulation of the inflammatory responses. In this study, we investigated the roles played by IKK-related kinases in ulcerative colitis. We generated DSS-induced colitis mouse models in acute and chronic phases. We treated these mice with a dual IKK-related kinase inhibitor, Amlexanox, to understand the role played by these kinases on the onset and development of the condition. Moreover, we performed biochemical analyses on the samples to gain molecular insights. We observed an increased inflammatory response both phenotypically and biochemically upon inhibition of IKK-related kinases.