Meslek lisesi öğretmenlerinin mesleki gelişim öz yeterlilikleri
Professional development self-efficacy of vocational high school teachers
  1. Tez No: 928951
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM, PROF. DR. İBRAHİM GÜL, DOÇ. DR. YÜKSEL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de meslek elamanı yetiştiren kurumlar meslek liseleri ile Mesleki Eğitim (çıraklık eğitim) Merkezleridir. Çıraklık eğitimi, örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Bu kurumların başarısı bir dereceye kadar görevli öğretmenlerin mesleki öz yeterliklerine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezi öğretmenlerinin mesleki gelişim öz yeterliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada karma yöntem izlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri ölçekle, nitel verileri görüşme yoluyla toplanmıştır. Nicel verilerde tarama modeli ve nitel verilerde durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında çalışma evrenini, Samsun ili merkez ilçelerinde bulunan 12 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 1 Mesleki Eğitim Merkezi oluşturmaktadır. Bu okullarda görevli 870 öğretmenden 308 öğretmen rasgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemi ile belirlenen 17 öğretmenle görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında Kılınç ve Yenen (2021) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Öz Yeterlilikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma araçlarının geçerlik ve güvenirliklerine yönelik gerekli çalışmalar yapılmıştır. Araştırmanin nicel verileri toplandıktan sonra normallik testi yapılmış olup verilerin normal dağılım gösterdiğine kanaat getirildikten sonra parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda betimsel ve vardamsal istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistikler yanında, grupların karşılaştırılmasında ANOVA ve bağımsız gruplar t-­testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin çözümlenmesinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre, öğretmenlerin mesleki gelişim öz yeterliklerinin öğretimsel, kurumsal, kişisel ve alansal gelişim boyutlarında“iyi”düzeyde olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Mesleki eğitimde görevli öğretmenlerin görüşleri, cinsiyet, mesleki kıdem, çalıştıkları öğretim kurumu ve görev yaptıkları ilçeye göre farklılık göstermemektedir. Araştırmanın nitel verilerine dayalı olarak yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin mesleki gelişim öz yeterliliklerinden elde edilen nicel bulguların birbirlerini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institutions that train vocational staff in Turkey are vocational high schools and Vocational Training (apprenticeship) Centers. Apprenticeship education is included within the scope of formal and compulsory education. The success of these institutions depends to some extent on the professional self-efficacy of the teachers in charge. The aim of this study is to reveal the professional development self-efficacy of vocational high school and vocational education center teachers. In this study, a mixed method was followed. Quantitative data were collected through a scale and qualitative data were collected through interviews. Survey model was used for quantitative data and case study design was used for qualitative data. In collecting the quantitative data of the study, the study population consisted of 12 Vocational and Technical Anatolian High Schools and 1 Vocational Education Center in the central districts of Samsun province. Among 870 teachers working in these schools, 308 teachers were selected by random sampling method. In the collection of qualitative data, interviews were conducted with 17 teachers determined by the maximum diversity method, one of the purposeful sampling methods.“Teachers' Professional Development Self-Efficacy Scale”developed by Kılınç and Yenen (2021) was used to collect quantitative data. A semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect qualitative data. Necessary studies were carried out for the validity and reliability of the research tools. After the quantitative data of the research were collected, normality test was performed and it was decided to perform parametric tests after it was decided that the data showed normal distribution. In this context, descriptive and inferential statistical methods were utilized. In analyzing the data, descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, ANOVA and independent groups t-test were used to compare the groups. Content analysis was used to analyze the qualitative data of the study According to the quantitative findings obtained from the research, it was found that teachers' professional development self-efficacy was at“good”level in instructional, organizational, personal and spatial development dimensions. The opinions of the teachers working in vocational education do not differ according to gender, professional seniority, the educational institution they work in and the district they work in. According to the findings obtained from the interviews based on the qualitative data of the research, it was concluded that the quantitative findings obtained from teachers' professional development self-efficacy support each other