Ortaöğretim 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin çokgen, dörtgen, çember ve daire bilgilerinin APOS teorisi çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of secondary education 10th and 11th grade students' knowledge on polygon, quadrant and circle within the framework of APOS theory
  1. Tez No: 928950
  2. Yazar: ŞAFAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN EZENTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı 10. sınıf öğrencilerinin çokgen ve dörtgen, 11. sınıf öğrencilerinin ise çember ve daire kavramlarına yönelik oluşan bilgilerini APOS teorisi çerçevesinde incelemektir. Çalışma, durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ege Bölgesi'nde yer alan bir devlet ortaöğretim kurumunda 10. ve 11. sınıfa devam etmekte olan 10 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda öğrencilerin çoğunluğunun çokgen kavramını ve paralelkenarın kenar özelliklerini etkin bir şekilde kullanamadığı görülmüştür. Öğrencilerin çoğunluğunun eşkenar dörtgenin alanı ile üçgenin alanı, yamuğun alanı ile üçgen ve dikdörtgenin alanları arasında ilişki kuramadıkları, bunun yerine eşkenar dörtgenin ve yamuğun alanını hesaplamak için bu şekillerin alan formüllerini kullandıkları tespit edilmiştir. Hiçbir öğrencinin dikdörtgenin alanı ile üçgenin alanı, karenin alanı ile üçgenin alanı ve dikdörtgenin alanı ile karenin alanı arasında ilişki kuramadığı görülmüştür. Öğrencilerin çoğunluğunun çemberin açısı ile üçgenin açısı, yay parçasının uzunluğu ile oran-orantı arasında ilişki kuramadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin hiçbirinin daire diliminin alanı ile oran-orantı arasında ilişki kuramadıkları ve genel olarak daire diliminin alanını veren formülü kullandıkları görülmüştür. Çalışma sonunda öğrencilerin çoğunluğunun geometrik kavramları oluşturmada APOS teorisine göre süreç düzeyinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the knowledge of 10th grade students about the concepts of polygon and quadrilateral, and 11th grade students about the concepts of circle within the framework of APOS theory. The study group of the research consists of 10 students attending the 10th and 11th grades at a state secondary education institution in the Aegean Region. The study was designed with a case study. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed by content analysis. At the end of the study, it was observed that the majority of the students could not use the concept of polygon and the edge properties of parallelograms effectively. It was determined that the majority of the students could not establish a relationship between the area of a rhombus and the area of a triangle, the area of a trapezoid and the areas of triangles and rectangles, and generally used the area formulas of rhombus and trapezoid. It was observed that none of the students could establish a relationship between the area of a rectangle and the area of a triangle, the area of a square and the area of a triangle, or the area of a rectangle and the area of a square. It was determined that the majority of the students could not establish a relationship between the angle of the circle and the angle of the triangle, the length of the arc segment and ratio-proportion. It was observed that none of the students could establish a relationship between the area of the circle slice and ratio-proportion, and they generally used the formula that gives the area of the circle slice. At the end of the study, it was determined that the majority of the students were at the process level according to APOS theory in constructing geometric concepts.