Fosfor etkili sır araştırmaları ve uygulamalar
Phosphorus effective glaze research and applications
  1. Tez No: 928977
  2. Yazar: YUNUS EMRE AKKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu tez, fosfor etkili sırların tarihsel, teknik ve estetik boyutlarını inceleyerek seramik ve cam sanatındaki potansiyel kullanım alanlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Fosforesans etkili malzemelerin ışık depolama ve yayma özellikleri, çağdaş sanat uygulamalarında yeni ifade olanakları sunarken, aynı zamanda bilim ve teknolojiyi sanatsal bir bağlamda yeniden yorumlama fırsatı sağlamaktadır. Araştırma kapsamında, fosforun keşfi ve tarihsel gelişiminden başlanarak fosforesans pigmentlerin kimyasal yapıları ve özellikleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle stronsiyum alüminat gibi modern fosforesans pigmentlerin estetik ve teknik üstünlükleri vurgulanmış, bu malzemelerin seramik sırlarında nasıl işlev gördüğüne dair deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında hem ham sır hem de firitli sır reaksiyonları incelenmiş;farklı bünye ve pişirim sıcaklıkları üzerinde kapsamlı testler yapılmıştır. Ayrıca bakır, kobalt ve demir gibi renk verici oksitlerin fosforesans etkisi üzerindeki katkıları analiz edilmiştir. Bu süreçte, sır formülasyonları, pişirim atmosferleri ve malzeme etkileşimlerinin fosforesans özellikleri nasıl optimize ettiği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sanatsal uygulamalar bölümü, fosforesans sırların yaratıcı süreçteki rolüne odaklanmaktadır. Bu malzemelerin ışık ve karanlık arasındaki dinamik ilişkiyi güçlendiren görsel etkileri, izleyicinin eserle olan etkileşimini artırmaktadır. Fosfor etkili sırların seramik yüzeylere uygulanmasıyla elde edilen estetik sonuçlar, hem geleneksel hem de modern yaklaşımların bir birleşimini temsil etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma fosforesans sırların sanatsal ve teknik boyutlarını bir araya getirerek, gelecekteki uygulamalar için bir rehber niteliği taşımaktadır. Fosforun bilimsel temellerinden sanatsal yaratıcılığa uzanan bu araştırma, sanatın sınırlarını genişletmek adına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to explore the historical, technical, and aesthetic dimensions of phosphorescent glazes, investigating their potential applications in ceramic and glass art. The light storage and emission properties of phosphorescent materials provide new avenues for expression in contemporary art while offering an opportunity to reinterpret science and technology in an artistic context. The research begins with an overview of the discovery and historical development of phosphorus, followed by a detailed examination of the chemical structures and properties of phosphorescent pigments. The study highlights the aesthetic and technical advantages of modern phosphorescent pigments, such as strontium aluminate, and presents experimental studies on their use in ceramic glazes. Both raw glaze and fritted glaze reactions were analyzed, and comprehensive tests were conducted on various clay bodies and firing temperatures. The effects of colorant oxides, including copper, cobalt, and iron, on phosphorescence were also evaluated. The research thoroughly investigates how glaze formulations, firing atmospheres, and material interactions optimize phosphorescent properties. The artistic applications section focuses on the role of phosphorescent glazes in creative processes. These materials enhance the dynamic interplay between light and darkness, enriching the viewer's interaction with the artwork. The aesthetic outcomes achieved by applying phosphorescent glazes to ceramic surfaces represent a fusion of traditional and modern approaches. In conclusion, this study integrates the artistic and technical aspects of phosphorescent glazes, providing a guide for future applications. Spanning the scientific foundations of phosphorus to artistic innovation, this research makes a significant contribution to expanding the boundaries of art.