Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda hipomagnezemi ve nefropati ilişkisi
The relationship between hypomagnesamia and nephropathy in patients with Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 747068
  2. Yazar: EDİBE SEVDE EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Diyabet pankreasın yeterince insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Diyabet, hedeflenen açlık kan şekeri ve Hba1c değerlerine ulaşılamadığında daha şiddetli olmak üzere, makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonlara yol açabilmektedir. Diyabetik hastalarda nefropati bu mikrovasküler komplikasyonlardan biri olup, diyabetik hastalarda %20 ile %40 oranında görülmektedir. Kronik böbrek hastalığı (KBH) ve bunun sonucu olarak son dönem böbrek yetmezliğinin Türkiye'de ve tüm dünyadaki en sık sebeplerden biri diyabetik böbrek hastalığıdır. Magnezyum (Mg), insan vücudunda en çok bulunan dördüncü element olup, hücrelerde en çok bulunan ikinci katyondur. Vücutta çeşitli enzim mekanizmalarında yer alır. Yapılan çeşitli çalışmalarda serum Mg konsantrasyonu ile diyabet arasında ve Mg düzeyi ile proteinüri arasında ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmada 2019-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM) tanılı hastaların diyabet regülasyonu, magnezyum ve nefropati göstergesi olarak mikroalbuminüri arasındaki ilişkinin yapılan diğer çalışmalar ile karşılaştırılarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden tez onamı ve etik kurul onamı alınarak başlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne Ocak 2019 – Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri 1178 tip 2 diyabet tanılı hasta dahil edilmiştir. 18 yaş altı, gestasyonel diyabet, monojenik diyabet, verileri eksik olan bireyler çıkarılmıştır. Hastaların spot idrardaki albuminüri miktarı K/DOQI (Kidney Disease Outcomes Quality Initiative) kılavuzuyla cinsiyete göre sınıflanmıştır. Bu kılavuza göre normal sınırlardaki albuminüri kadında 2.4 mg/dl olan değerler çıkarıldı. tGFH %7) ve Magnezyum düzeyinin (%7) (p=0,007 OR= 2,041) ve ve Magnezyum düzeyinin (
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is a chronic disease that occurs as a result of the pancreas not producing enough insulin or the body's inability to use the insulin it produces effectively. Diabetes can lead to macrovascular and microvascular complications, which are more severe when target fasting blood glucose and Hba1c values are not reached. Nephropathy in diabetic patients is one of these microvascular complications, and it is estimated to occur in 20% to 40% of diabetic patients. Diabetic nephropathy is one of the most common causes of chronic kidney disease (CKD) and, as a result, end-stage renal disease in Turkey and all over the world. Magnesium is the fourth most abundant element in the human body and the second most abundant cation in cells. It takes part in various enzyme mechanisms in the body. Various studies have found a relationship between serum Mg level and diabetes, and between Mg level and proteinuria. In this study, it was aimed to show the relationship between diabetes regulation, magnesium and microalbuminuria (as an indicator of nephropathy) in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic of SBU Haseki Training and Research Hospital between 2019 and 2020, by comparing with other studies. Materials and Methods: Our single-center, retrospective study was initiated with the approval of the thesis and ethics committee approval from the University of Health Sciences. 1178 patients aged 18 years and over with type 2 diabetes who applied to the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital Internal Medicine Polyclinic between January 2019 and August 2020 were included. Individuals under 18 years of age, gestational diabetes, monogenic diabetes, and incomplete data were excluded. The amount of albuminuria in the spot urine of the patients was classified according to the K/DOQI (Kidney Disease Outcomes Quality Initiative) guidelines. According to this guideline, albuminuria in the normal range was accepted as 2.4 mg/dl were subtracted. Those with tGFR