214 numaralı Mardin Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Mardin Court Registry number 214
- Tez No: 928991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın konusu 214 numaralı Mardin Şer'iyye Sicil Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesidir. Çalışma 214 numaralı Mardin Şer'iyye Sicil Defteri'nde 27 Zilhicce 1308/3 Ağustos 1891 ile 13 Cemaziyelevvel 1309/15 Aralık 1891 tarihleri arasında şer'iyye mahkemesine gelen daha çok aile, miras, vesayet, vekâlet, alım-satım ve tarla davalarını kapsamaktadır. Sicil defterinde Mardin'in mahalleleri, çarşıları, önemli vakıf yapıları, köyleri, nahiyeleri ve çevredeki yer adları hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır. Transkripsiyonu yapılan defterde ayrıca ailevi problemler ve satış davalarına konu olmuş şehirde yaşayan aileler, evlerde kullanılan eşyalar ve kadınların mal varlıkları yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı şehir tarihine önemli katkılar sağlayan mahkeme kayıtlarının transkripsiyonunun yapılarak araştırmacıların hizmetine sunulmasıdır. Böylece şehrin sosyal ve ekonomik yapısı, demografisi ve mekân gelişimi hakkında birincil kaynak olarak önemli bir katkı sunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the transcription and evaluation of the Mardin Sharia Record Book numbered 214. The study covers mostly family, inheritance, power of attorney, guardianship, purchase-sale, and field cases in the Mardin Shar'iyyeregistry book number 214 between 27 Zilhicce 1308/3 August 1891 and 13 J.Evvel 1309/15 December 1891. The registry book contains important information about Mardin's neighborhoods, bazaars, important foundation buildings, villages, towns/sub-districts, and the names of the surrounding areas. The transcribed registry also contains information on families living in the city, household goods andwomen's assets in family and sales cases. This study aims to transcribe court records that provide important insights into the city's history and make them available to researchers.Thestudy will thus providea primary source of information on thecity's social and economic structure, demography, and spatial development.