Servikal intraepitelyal lezyon nedenli konizasyon yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası uygulanan endoservikal kanal küretajının etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effectiveness of endocervical canal curettage performed before and after the procedure in patients undergoing conization for cervical intraepithelial lesions
  1. Tez No: 1014565
  2. Yazar: SAFİGÜL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN TELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, servikal intraepitelyal lezyon tanısı nedeniyle konizasyon yapılan hastalarda, işlem öncesi ve sonrası uygulanan endoservikal kanal küretajının(ESK) tanısal ve prognostik önemi değerlendirilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 29.04.2025 tarih ve 24 numaralı etik kurul onayı ile başlanmıştır. Çalışmaya toplam 153 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 41,08±10,77 yıl olup ortalama gravida 2,06±1,71, parite 1,88±0,92 olarak saptanmıştır. Olguların %74'ü vajinal doğum, %26'sı sezaryen ile doğum yapmıştır. HPV genotip dağılımında en sık HPV16 ve HPV diğer (%37,66) saptanmıştır. Sitolojik değerlendirmede en sık HSIL (%30,72) görülmüş, bunu ASC-US (%15,69) ve LSIL (%14,38) izlemiştir. Konizasyon öncesi biyopsilerde olguların %72,54'ünde HSIL (CIN2–CIN3) saptanmıştır. Konizasyon öncesi ESK olguların %34,27'sinde uygulanmış olup sonuçların %79,59'u negatiftir. LEEP ve soğuk konizasyon yöntemleri arasında materyal ölçümleri ve cerrahi sınır pozitifliği açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Cerrahi sınır pozitifliği CIN3 varlığı (p=0,001) ve konizasyon sonrası uygulanan ESK'de HSIL saptanması (p=0,021) ile ilişkili bulunmuştur. Lojistik regresyon analizinde yeniden cerrahi gereksinimi ile anlamlı ilişkili tek değişkenin konizasyon sonrası ESK varlığı olduğu belirlenmiştir (OR=12,048; p=0,001). Sonuç olarak, bu çalışmada servikal intraepitelyal lezyon nedeniyle konizasyon uygulanan hastalarda konizasyon sonrası endoservikal küretaj varlığının yeniden cerrahi gereksinimini anlamlı şekilde artırdığı, buna karşın HPV tipi, CIN derecesi ve konizasyon yöntemi gibi faktörlerin yeniden cerrahi gereksinimi ile anlamlı ilişki göstermediği saptanmıştır. Bu bulgular, konizasyon sonrası ESK sonuçlarının hastaların takip ve tedavi planlamasında önemli bir belirleyici olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the diagnostic and prognostic importance of endocervical canal curettage (ECC) performed before and after the procedure was evaluated in patients who underwent conization due to cervical intraepithelial lesions. The study was initiated with the approval of the Ethics Committee of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine (approval date: 29.04.2025, approval number: 24). A total of 153 patients were included in the study. The mean age of the patients was 41.08±10.77 years, with a mean gravida of 2.06±1.71 and mean parity of 1.88±0.92. Among the cases, 74% had a history of normal vaginal delivery, while 26% had delivered by cesarean section. In the HPV genotype distribution, the most frequently detected type was HPV16 (37.66%). Cytological evaluation revealed HSIL as the most common finding (30.72%), followed by ASC-US (15.69%) and LSIL (14.38%). In pre-conization biopsies, HSIL (CIN2–CIN3) was detected in 72.54% of the cases. Preoperative endocervical curettage (ECC) was performed in 34.27% of the cases, and 79.59% of these results were negative. No statistically significant difference was found between LEEP and cold knife conization methods in terms of specimen measurements and surgical margin positivity (p>0.05). Surgical margin positivity was found to be associated with the presence of CIN3 (p=0.001) and HSIL detected in ECC (p=0.021). In logistic regression analysis, the only variable significantly associated with the need for re-surgery was the presence of postoperative ECC (OR=12.048; p=0.001). In conclusion, in patients who underwent conization for cervical intraepithelial lesions, the presence of postoperative endocervical curettage was found to significantly increase the risk of requiring re-surgery, whereas factors such as HPV type, CIN grade, and conization method were not significantly associated with the need for re-surgery. These findings suggest that postoperative ECC results may be an important determinant in the follow-up and management of these patients.