Sovyet bilimkurgu edebiyatı (A. N. Tolstoy, A. R. Belyayev, İ. A. Yefremov eserleri örneğinde)
Soviet science fiction literature (A study on the works of A. N. Tolstoy, A. R. Belyayev, İ. A. Yefremov)
- Tez No: 929020
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, Sovyetler Birliği'nin bilim ve teknolojiye yönelme nedenleri irdelenerek ve Sovyet edebiyatında bilimkurgu türünün ön plana çıktığını gösteren düşüncelere yer verilerek dönemin Sovyet bilimkurgu edebiyatının özellikleri verilmiş ve ana hatları çizilmiştir. Aynı zamanda Aleksey Nikolayeviç Tolstoy'un Mühendis Garin'in Hiperboloidi, Aleksandr Romanoviç Belyayev'in Amfibi Adam ve İvan Antonoviç Yefremov'un Andromeda Galaksisi adlı Sovyet bilimkurgusunun önde gelen eserlerindeki ana temalar analiz edilmiştir. İdeolojik ve siyasi bağlamda şekillenen Sovyet bilimkurgu eserleri, edebi tür olmanın ötesine geçerek dönemin bilimsel ve teknolojik hayallerini, sosyalist idealleri ve insanlığın geleceğine dair umutları yansıtmaktadır. Eserler gelecekte ideal bir toplumun nasıl olabileceğine dair öngörülerde bulunurken, diğer taraftan bilim ve teknolojinin insan hayatını nasıl şekillendirebileceğine dair felsefi bir bakış açısı da sunmaktadır. Ele alınan eserlerle bilimsel ilerlemenin sadece olumlu sonuçlar doğurmayacağı ve teknolojinin etik olmayan amaçlarla kullanılabileceği gözler önüne serilir. Bu bağlamda Sovyet bilimkurgu edebiyatı toplumsal düzeni, bilim ve teknolojinin siyasal sistemdeki rolünü, ideolojik çatışmaları ve insan doğasını sorgulayan bir araç işlevi görür.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of Soviet science fiction literature are discussed in terms of the reasons for the Soviet Union's orientation towards science and technology and how these paved the way for the flourishing of the science fiction genre in Soviet literature. The thesis also examines the main themes in the prominent works of Soviet science fiction such as Aleksey Nikolayevich Tolstoy's The Hyperboloid of Engineer Garin, Alexander Romanovich Belyaev's The Amphibian Man and Ivan Antonovich Yefremov's Andromeda: A Space-Age Tale. Shaped in an ideological and political context, these works of Soviet science fiction go beyond being a literary genre and reflect the scientific and technological dreams of the period, socialist ideals and hopes for the future of humanity. While the works make predictions about how an ideal society could be in the future, they also offer a philosophical perspective on how science and technology can shape human life. The works display that scientific progress does not only lead to positive results but that technology can also be used for unethical purposes. In this context, Soviet science fiction literature functions as a tool that questions the social order, the role of science and technology in the political system, ideological conflicts and human nature.