Tip 1 diyabetli yetişkinlerin, diyabet tanısına ilişkin deneyimlerinin incelenmesi
An examination of adults' experiences of living with type 1 diabetes
- Tez No: 929039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde gün geçtikçe yaygınlaşmakta olan tip 1 diyabet tanısına sahip erişkinlerin bu hastalık ile yaşamaya dair deneyimlerinin daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, 18 yaşının üzerinde olan ve iki seneden uzun süredir bu tanıya sahip 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, toplam 5 grup deneyimsel teması ve 6 alt tema elde edilmiştir. Bu temalar ise 'Diyabetle Tanışmak' ('İlk Tepkiler' ve 'Diyabetin Sınırları ile Tanışmak'), 'Diyabete Alışmak' ('Gerekliliklere Uyum Sağlamak' ve 'Alışma Sürecinde Yardımcılar'), 'Kendi Bakımverenin Olmak', 'Diyabetin Zihinsel Yükü' ve 'Diyabete ve Diyabetliye Bakış Açısı' ('Diyabetlilerin Gözünden Tip 1 Diyabet ve 'Başkalarının Gözünden Tip 1 Diyabet') şeklindedir. Temalar aracılığıyla kişilerin tip 1 diyabetle yaşamı tanı anından itibaren bir akış içerisinde verilmiş ve sonuçlar, ilgili literatür ile bağlantıları üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to understand better the lived experience of adults diagnosed with Type 1 Diabetes, a condition that is becoming increasingly common worldwide and in our country. In line with this objective, semi-structured interviews were conducted with eight participants over 18 who had been living with this diagnosis for more than two years. The collected data were analysed using Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). The analysis resulted in five experiential group themes and six subthemes: Meeting with Diabetes (two subthemes: Initial Reactions and Encountering the Boundaries of the Illness), Getting Used to Living with Diabetes (two subthemes: Adjusting to the Requirements and Companions in the Path to Adaptation), Taking Care of Your Own, The Mental Burden of Diabetes, and Perspectives (two subthemes: The Patients' View of Living with Diabetes and Others' Perceptions of Diabetes). Through these themes, individuals' experiences of living with Type 1 Diabetes have been presented as a continuous process starting from the moment of diagnosis. The findings have been discussed in connection with relevant literature.