Çevrenin uluslararası ceza hukuku bağlamında korunması: Uluslararası bir suç olarak ekokırım
Protection of the environment in the context of international criminal law: Ecocide as an international crime
- Tez No: 929043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SAVAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde yaşanan iklim değişikliği, küresel ısınma gibi sorunların kaynağında insan faaliyetleri sebebiyle ekosistemlerin çöküşü yer almaktadır. Ekosistemlerin çöküşüne rağmen buna neden olan faaliyetler azalmamakta, aksine iklim değişikliği ile doğrudan bağlantılı ve küresel sonuçları olan çevre suçları artış göstermekte, nükleer kazalar, petrol sızıntıları, madencilik, tarım, hayvancılık ya da endüstriyel amaçlarla ekosistemlere geniş ölçekte zarar verilerek ekolojik felaketlere yol açan eylemler uluslararası toplumun tümünü ilgilendiren küresel sonuçlar oluşturmaktadır. Uluslararası Çevre Hukuku düzenlemelerinin uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği düşünülen çevresel zararları önlemede yetersiz kalması karşısında çevrenin Uluslararası Ceza Hukuku yoluyla korunmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı çevrenin Uluslararası Ceza Hukuku bağlamında korunmasına dair küresel çapta sunulan uluslararası bir suç olarak ekokırım önerilerinin hukuki analizinin yapılarak, ekokırımın bu alanda bir düzenlemeye konu olmasının mümkün olup olmayacağının incelenmesidir. Terim olarak 1970'li yıllarda ortaya çıkan ve özellikle son on yılda kazandığı ivme ile günümüzde uluslararası boyutta daha görünür olan ekokırım kelime anlamıyla bir ekosistemin geniş çapta zarara uğratılması ya da yok edilmesidir. Hukuki tanım çalışmalarının ilk ortak noktası, ekokırımı çevre suçlarının en ağırı olarak konumlandırmaları olmuştur. Ekokırımın potansiyel olarak benimsenebilir bir tanımında düşük olmayan bir zarar eşiği öngörülmesi, kapsayıcı olmakla birlikte dengeli bir manevi unsur ve suçu oluşturan hareketlerin tanımlanması olarak üç ana bileşenden söz edilebilir. Uluslararası bir suç olarak Roma Statüsü'ne eklenmesi için 2021 yılında Stop Ecocide Foundation tarafından oluşturulan Bağımsız Uzman Grubu, bir hukuki tanım çalışması yapmış; 2024 yılında bu tanımın esas alındığı resmi bir öneri Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yapılmıştır. Ekokırımın henüz tüm unsurlarıyla üzerinde uzlaşma sağlanmış bir tanımının bulunmaması, Bağımsız Uzman Grubu tanımının suçun manevi unsuruna yönelik uygulamada çıkartabileceği etkinlik sorunu, tehlike suçu olarak uluslararası toplumdan yeterli destek sağlanıp sağlanamayacağı, UCM'nin yapısal sorunları ve tüzel kişilerin sorumluluğunun mümkün olmaması gibi durumlar, ekokırımın Roma Statüsüne eklenmesi ve uygulanmasındaki temel zorlukları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında bu konular ele alınmış ve ekokırımın bir uluslararası andlaşma ile düzenlenmesi halinde Roma Statüsüne eklenmesindeki dezavantajların çoğuna çözüm bulunabilmesinin daha makul olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The collapse of ecosystems driven by human activities, lies at the core of contemporary issues such as climate change and global warming. Despite the ongoing degradation of ecosystems, the activities causing this destruction have not diminished. On the contrary, environmental crimes that are directly linked to climate change and bear global consequences have been on the rise. Actions such as nuclear accidents, oil spills, mining, agriculture, livestock farming, and industrial operations inflict extensive harm on ecosystems, leading to ecological disasters with global repercussions that concern the entire international community. The insufficiency of International Environmental Law regulations in preventing environmental harm that threatens international peace and security highlights the necessity of protecting the environment through International Criminal Law. This study aims to conduct a legal analysis of the proposals advocating for the recognition of ecocide as an international crime to safeguard the environment within the framework of International Criminal Law. Specifically, it examines whether codifying ecocide as a distinct offense in this domain is feasible. The term“ecocide”emerged in the 1970s and has gained significant momentum over the past decade, becoming increasingly visible on the international stage. By definition, ecocide refers to the extensive damage or destruction of an ecosystem. The initial point of consensus in legal definitions is the categorization of ecocide as the most severe form of environmental crime. A potentially adoptable definition of ecocide comprises three main components: the establishment of a non-negligible harm threshold, a balanced and inclusive moral element, and the clear identification of actions constituting the offense. In 2021, the Independent Expert Panel convened by the Stop Ecocide Foundation proposed a legal definition of ecocide aimed at its inclusion in the Rome Statute. This proposal served as the basis for an official submission to the International Criminal Court in 2024. However, several challenges hinder the inclusion of ecocide in the Rome Statute and its practical implementation. These include the lack of consensus on a comprehensive definition, concerns regarding the effectiveness of the mental element in the Independent Expert Panel's definition, the potential difficulty of garnering sufficient international support for ecocide as a crime of endangerment, structural issues within the International Criminal Court, and the exclusion of corporate entities from its jurisdiction. The study examines these issues and concludes that if ecocide is regulated by an international treaty, it may be more reasonable to address many of the disadvantages of its inclusion in the Rome Statute.