Sağlık kurumlarında bilgi güvenliği kültürünün örgütsel performansa etkisi: Lider desteğinin aracılık rolü
The effect of information security culture on organizational performance in healthcare institutions, the mediating role of leadership support
- Tez No: 929047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Organizasyonlarda başarının yakalanabilmesinde çalışanların göstereceği örgütsel performans, liderlerin göstereceği lider desteği ve çalışanlar ile liderlerin oluşturacağı bilgi güvenliği, kritik bir öneme sahiptir. Bilgi güvenliğinin sağlanması ilgili organizasyonun görevi olduğu gibi hukuki olarak da sorumluluğudur. Bu konu ile ilgili liderlere de önemli ölçüde görevler düşmektedir. Örgütsel performansın artması için çalışanlarına her açıdan lider desteği sağlamalı, diğer yandan da tedbirler ve güvenlik önlemlerinin alınması için planlamar ve programlar yapmalıdır. Bu çalışmada bilgi güvenliği kültürü detaylıca açıklanmaya çalışılmıştır ve bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılması gerekenler ele alınmıştır, sonrasında örgütsel performans konusu geniş bir perspektifle incelenerek, boyutlarıyla açıklanmak istenmiştir. Devamında ki lider desteği konusu geniş kavram ağı içerisinde; anlamlı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm konular yerli ve yabancı kaynakların barındığı literatür taramasıyla yapılarak, açıklanmak istenmiştir. Bu bağlamda mevcut literatürün sistematik bir incelemesi ve araştırma gerçekleştirilmiştir. İlgili literatür, veri tabanlarından anahtar kelimeleri kullanarak taranmış ve elde edilen makaleler, metodolojik yaklaşımlar, bulgular ve teorik katkılar açısından incelenmiştir. Araştırma kısmında Mersin ilinde kamu veya özel sağlık kurumlarında çalışan 434 katılımcının doldurduğu anket analizlere dâhil edilerek elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma bilgi güvenliği kültürü, örgütsel performans ve lider desteğine ilişkin mevcut bilgi birikimini sistematik bir şekilde sunmaktadır. Yapılan araştırma ile sağlık kurumlarında bilgi güvenliği kültürü ile örgütsel performans arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve lider desteğinin de bu süreçteki aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ileri araştırmalar için temel oluşturmakta, aynı zamanda alandaki boşlukları belirlemekte ve gelecekteki çalışma için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve success in organizations, the organizational performance of employees, the leadership support of leaders, and the information security created by employees and leaders are of critical importance. Ensuring information security is not only the duty of the relevant organization but also its legal responsibility. Leaders also have significant responsibilities regarding this issue. In order to increase organizational performance, they should provide leadership support to their employees in every aspect, and on the other hand, they should make plans and programs for taking precautions and security measures. In this study, information security culture was tried to be explained in detail and what needs to be done to ensure information security was discussed, then the subject of organizational performance was examined from a broad perspective and its dimensions were tried to be explained. The subject of leader support, which is followed, was tried to be explained meaningfully within a wide conceptual network. All subjects were tried to be explained by a literature review containing domestic and foreign sources. In this context, a systematic review and research of the existing literature was carried out. The relevant literature was scanned using keywords from databases and the articles obtained were examined in terms of methodological approaches, findings, and theoretical contributions. In the research section, the data obtained from the surveys filled out by 434 participants working in public or private health institutions in Mersin province were included in the analyses and analyzed using SPSS and AMOS package programs. As a result; this study systematically presents the current knowledge on information security culture, organizational performance and leader support. The research has determined that there is a positive and significant relationship between information security culture and organizational performance in health institutions and that leader support has a mediating role in this process. This study provides the basis for further research, also identifies gaps in the field and offers suggestions for future work.