Hasta güvenliği kültürü algı düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of the perception level of patient safety culture
- Tez No: 992393
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmetlerinde kalite ve güvenliği artırmak amacıyla, iki farklı hastane türünde görev yapan sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü algı düzeylerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, biri eğitim ve araştırma hastanesi (n=240), diğeri ise tıp fakültesi hastanesi (n=280) olmak üzere iki farklı kurumda yürütülmüştür. Araştırmada, hasta güvenliği kültürünün temelini oluşturan yedi alt boyut (örgütsel öğrenme, gelişim ve iletişim, yönetim desteği ve liderlik, hasta güvenliği olaylarını raporlama, personel sayısı ve çalışma saatleri, hataya yanıt, takım çalışması ve çalışma ortamı) ayrı ayrı analiz edilmiştir. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikteki bu çalışmada veriler,“Hastaneler İçin Hasta Güvenliği Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılarak yüz yüze uygulama yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama süreci doğrudan katılımcılarla birebir görüşülerek gerçekleştirilmiş; analizlerde, ki-kare, student t-testi, Mann Whitney U testi, one-way ANOVA testi ve varyansların homojen dağılmadığı durumlarda ise Welch testi uygulanmıştır. Tüm analizler SPSS 22.0 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları, sağlık kurumlarında hasta güvenliği kültürünün yalnızca bireysel tutumlarla değil, aynı zamanda kurumsal yapı, liderlik yaklaşımı ve yönetsel uygulamalarla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, farklı hastane türlerinde hasta güvenliği kültürünü güçlendirmeye yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to increase the quality and safety in health services in order to comparatively evaluate the perception levels of patient safety culture of health care professionals working in two different types of hospitals. The study was conducted in two different institutions, one of which is an education and research hospital (n=240) and the other is a faculty of medicine hospital (n=280). In the study, seven sub-dimensions that form the basis of patient safety culture (organizational learning, development and communication, management support and leadership, reporting of patient safety incidents, staff numbers and working hours, response to errors, teamwork and working environment) were analyzed separately.he study, seven sub-dimensions that form the basis of patient safety culture (organizational learning, development and communication, management support and leadership, reporting of patihod. The data collection process was carried out through one-on-one interviews directly with the participants; the analyses applied were chi-square, Student's t-test, Mann Whitney U test, one-way ANOVA test, and the Welch test was applied in cases where variances were not homogeneously distributed. All analyses were performed using the SPSS 22.0 package program. The statistical significance level was accepted as p<0.05. Research results reveal that patient safety culture in healthcare institutions is not only related to individual attitudes but also directly linked to organizational structure, leadership approach, and managerial practices. The research aims to contribute to the development of strategies for strengthening patient safety culture in different hospital types.