Manyetik FR3O4 modifiye aktif karbon kullanilarak sulu çözeltilerden reaktif boyalarin giderimi; izoterm ve kinetik incelemeleri
Removal of reactive dyes from aqueous solutions using magnetic FE3O4 modified activated carbon; studies of isotherm and kinetic
  1. Tez No: 929053
  2. Yazar: UMUT ALTINKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SİLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzün en büyük çevre sorunu su kirliliğidir. Kullanılabilir suyun azalması, iklim krizi beraberinde yaşanan su kıtlığı gibi çarpıcı bir hızla büyüyen su problemi, küresel boyutta önlem alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Tekstil boyar maddelerinin, su kirliliğine sebep olan faktörlerin başında geldiği görülmektedir. Tekstil ürünlerinin boyama proseslerinde oluşan atık sular yüksek oranda boyar madde ve kimyasal içermektedir. Bu atık suların arıtılmadan deşarj edilmesi ekolojik problemlerin katlanarak büyümesine sebep olmaktadır. Tekstil atık sularının arıtılmasında kullanılan en yaygın yöntem adsorpsiyondur. Yöntemin en büyük sınırlılığı ise uygun adsorbentin yüksek maliyetli oluşudur. Bu durum düşük maliyetli, çevrecil, bertarafı kolay, kullanılabilir adsorbentlerin yaygınlaştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Yapılan çalışmada, tekstil atık sularında bol miktarda bulunan Remazol Brilliant Blue R'nin arıtımı için adsorbent olarak manyetik Fe3O4 modifiye aktif karbonun uygunluğu incelenmiştir. Kullanılan boyar maddenin önerilen adsorbent ile adsorpsiyonunda; derişim, pH, adsorbent miktarı, karıştırma süresi, kinetik ve sıcaklık gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Remazol Brilliant Blue R boyasının tekstil atık suyundan arıtılmasında manyetik Fe3O4 modifiye aktif karbonun uygun bir adsorbent olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today's biggest environmental problem is water pollution. The rapidly growing water problem such as the decrease in usable water and water scarcity experienced together with the climate crisis has made it necessary to take precautions on a global scale. It is seen that textile dyes are at the forefront of the factors causing water pollution. Wastewater generated in the dyeing processes of textile products contains high amounts of dyes and chemicals. Discharging this wastewater without treatment causes ecological problems to grow exponentially. The most common method used in the treatment of textile wastewater is adsorption. The biggest limitation of the method is the high cost of suitable adsorbent. This necessitates the dissemination of low-cost, environmentally friendly, easy-to-dispose and usable adsorbents. In the study, the suitability of magnetic Fe3O4 modified activated carbon as an adsorbent for the treatment of Remazol Brilliant Blue R, which is abundant in textile wastewater, was investigated. In the adsorption of the used dyestuff with the recommended adsorbent; Parameters such as concentration, pH, adsorbent amount, mixing time, kinetics and temperature were examined and optimum conditions were determined. According to the findings, it was seen that magnetic Fe3O4 modified activated carbon is a suitable adsorbent in the treatment of Remazol Brilliant Blue R dye from textile wastewater.