Ekonomik istihbarat sistemleri: Fransa ve Çin ekonomik istihbarat sistemlerinin karşılaştırması ve Türkiye perspektifi
Economic intelligence systems: comparison of economic intelligence systems of France and China and Turkish perspective
  1. Tez No: 929077
  2. Yazar: YUNUS EMRE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  6. Anahtar Kelimeler: (İstihbarat, Ekonomik İstihbarat, Ekonomik Casusluk, Ekonomik Büyüme, Stratejik Rekabet), (Intelligence, Economic Intelligence, Economic Espionage, Economic Growth, Strategic Competition)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekonomik istihbarat, devletlerin ulusal güvenliğini ve ekonomik rekabetçiliğini artırmada kritik bir araçtır. Bu çalışmada, Fransa ve Çin'in ekonomik istihbarat sistemleri detaylı bir şekilde karşılaştırılarak, Çin'in bu alandaki üstünlüğü analiz edilmektedir. Avrupa'da ekonomik istihbarat alanının öncü ülkesi olan Fransa, köklü bir istihbarat geleneğine sahip olmasına rağmen, Çin son yıllarda ekonomik istihbarat alanında büyük adımlar atmış ve önemli bir rekabet avantajı elde etmiştir. Türkiye açısından bu karşılaştırma, kendi ekonomik istihbarat stratejilerini geliştirme sürecinde önemli bir rehber niteliği taşımaktadır. Çin, geniş ve sofistike bir ekonomik istihbarat ağı kurarak teknoloji, sanayi ve ticaret alanlarında büyük başarılar elde etmiştir. Çin'in devlet destekli ekonomik casusluk faaliyetleri, uluslararası arenada büyük yankı uyandırmış ve ülkenin ekonomik gücünü pekiştirmiştir. Bu faaliyetler, Çin'in küresel piyasalarda rekabetçi konumunu güçlendirmiş ve stratejik hedeflerine ulaşmasında kritik bir rol oynamıştır. Fransa ise geleneksel yöntemlerle ekonomik istihbarat toplarken, Çin'in yenilikçi ve agresif stratejileri karşısında geride kalmıştır. Bu tez,“Fransa ve Çin'in ekonomik istihbarat yaklaşımları arasındaki temel farklar nelerdir ve bu farklar ekonomik büyüme avantajlarını nasıl şekillendirmektedir?”sorusunu baz almaktadır. Çalışma Çin'in ekonomik istihbarat kapasitesinin nasıl geliştiğini ve Fransa'nın bu alandaki pozisyonunu nasıl etkilediğini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Tezde kullanılan yöntemler arasında literatür taraması, basılı yayınlar, internet tabanlı açık kaynaklar, raporlar, kütüphane veri tabanları, vaka çalışmaları ve karşılaştırmalı analizler bulunmaktadır. Fransa ve Çin'in ekonomik istihbarat sistemleri üzerine yapılan detaylı literatür taraması, iki ülkenin yaklaşımlarını ve stratejilerini ortaya koymaktadır. Vaka çalışmaları, Çin ve Fransa'nın ekonomik istihbarat alanında gerçekleştirdiği somut örnekleri inceleyerek, bu ülkelerin başarılarını ve zayıf noktalarını analiz etmektedir. Karşılaştırmalı analizler ise iki ülkenin ekonomik istihbarat kapasitesini ve uygulamalarını kıyaslayarak, Çin'in nasıl bir üstünlük sağladığını göstermektedir. Sonuçlar, Çin'in ekonomik istihbarat alanında Fransa'yı geride bıraktığını ve bu alanda önemli bir rekabet avantajı elde ettiğini ortaya koymaktadır. Çin'in teknolojik yeniliklere ve sanayi casusluğuna yaptığı yatırımlar, onu ekonomik istihbarat alanında lider bir konuma taşımıştır. Fransa'nın ise bu alandaki geleneksel yaklaşımı, küresel rekabette geri kalmasına neden olmuştur. Bu Karşılaştırmalı analiz, Türkiye için değerli dersler içermekte ve ekonomik istihbarat stratejilerini nasıl geliştirebileceğine dair önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic intelligence is a crucial tool for enhancing national security and economic competitiveness. This study provides a detailed comparison of the economic intelligence systems of France and China, analyzing China's superiority in this field. Although France, the leading country of economic intelligence in Europe, has a radical tradition of intelligence, China has taken major steps in the field of economic intelligence in recent years and has achieved a significant competitive advantage.For Turkey, this comparison serves as an essential guide in developing its own economic intelligence strategies. China has established an extensive and sophisticated economic intelligence network, achieving significant successes in technology, industry, and trade. China's state- supported economic espionage activities have made a substantial impact internationally, reinforcing the country's economic power. These activities have strengthened China's competitive position in global markets and played a critical role in achieving its strategic objectives. In contrast, France, relying on traditional methods of economic intelligence, has fallen behind in the face of China's innovative and aggressive strategies. What are the main differences between the economic intelligence approaches of France and China, and how do these differences shape the advantages of economic growth? Is basedonthequestion. Thestudy discusses how China's economicintelligence capacity has developed andhow France affects its positionin this area. The methods used in the thesis include literature review, printed publications, internet- based open sources, reports, library databases, case studies and comparative analysis. A comprehensive literature review on the economic intelligence systems of France and China highlights the approaches and strategies of both countries. Case studies examine concrete examples of economic intelligence activities carried out by China and France, analyzing their successes and weaknesses. Comparative analyses compare the economic intelligence capacities and practices of both countries, demonstrating how China has gained an advantage. The results show that China has indeed surpassed France in the field of economic intelligence, gaining a significant competitive advantage. China's investments in technological innovations and industrial espionage have positioned it as a leader in economic intelligence. France's traditional approach, however, has caused it to lag in global competition. This comparative analysis offers valuable lessons for Turkey, providing significant insights into how it can develop its own economic intelligence strategies.