Yeni dünya düzeninde ekonomik istihbarat ve bir model önerisi
Economic intelligence in the new world order and a model suggestion
  1. Tez No: 594877
  2. Yazar: AHMET ALİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
1945 yılıyla birlikte dünya yoğun bir askeri gerilimin yaşandığı döneme girmiştir. Soğuk Savaş olarak adlandırılan bu dönem askeri-politik çekişmelerin ve restleşmelerin yaşandığı dönem olmuştur. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte iki kutuplu bir dünyadan tek kutuplu bir dünya düzenine geçildi. Yeni dünya düzeni olarak nitelendirilen bu dönemde Soğuk Savaş'ın askeri gerilimi geride kalmış, ekonomik ve siyasi çıkarların ağırlıkta olduğu dönem başlamıştır. Bu dönemde Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte küreselleşme kavramı da yeni dünya düzeninin en çok konuşulan kavramı olmuştur. Küreselleşmeyle birlikte ise en çok anılan durum ekonomik küreselleşme olmuştur. Ekonomik küreselleşmenin birçok olumlu yanı olmakla birlikte en büyük dezavantajı da ekonomik güvensizlik olmuştur. Ülke ekonomilerinin entegrasyonuyla hızlanan küreselleşme süreci birçok ekonomik casusluğa da zemin hazırlamıştır. Kanada, Fransa, Japonya, İngiltere, Rusya, Amerika gibi ülkeler de hem ekonomik istihbarat toplamış hem de ekonomik istihbarat toplayan ülkelerin hedefi haline gelmiştir. Bu durum ise ülkelerin düzenli bir şekilde çalışan ekonomik istihbarat sistemi kurmalarına neden olmuştur. Bu bilgilerden hareketle bu çalışmada ekonomik istihbaratın gelişim süreci ve ülkelerin ekonomik istihbarat sistemleri incelenerek Türkiye'de istihbaratın gelişim süreci ve ekonomik istihbarat toplamak için yapılması gerekenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By 1945, the world went into the period when intense military tension has occurred. This period, which was called as the Cold War, was the period of military-political conflicts was taken place. With the end of the Cold War, the bipolar world order shifted to a unipolar world order. In this new period, which is named as New World Order, military tension of the Cold War has left behind and a new era has started, in which economic and political interests are significant. With the end of the Cold War, the concept of Globalisation has become the most popular concept of the New World Order. And together with the globalisation, another most popular topic was the economic globalisation. Even though the economic globalisation has so many advantages, there is also a big disadvantage which is economic insecurity. The rapid globalisation through the integration of the economies, has also paved the way for the economic espionage. Some countries such as Canada, France, Japan, the United Kingdom, Russia, and the United States not only collected economic intelligence but also they became a target of it, and as a result, these countries have established well-designed Economic Intelligence Systems. In the light of this information, in this study it is investigated the development process of economic intelligence and countries' economic intelligence systems, and also it is evaluated the development process of Turkey's economic intelligence and the steps should be taken in order to collect economic intelligence.