Adliye katiplerinde çalışma postürü, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve kognitif beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between in court derksposture, musculoskeletal disorders, and cognitive skills
  1. Tez No: 929095
  2. Yazar: EMRA GURBET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamız ile adliye katiplerinde uzun süren duruşmalardaki çalışma saatleri nedeniyle katiplerde gelişen postural kompansasyon mekanizmaları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve kognitif beceriler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlamıştır. Çalışmamız İstanbul Adliyesinde çalışan zabıt katipleri ile yapılmıştır. Çalışmamızda çalışma postürü için Rapid Entire Body Assessment (REBA), kas iskelet sisteminin değerlendirilmesi (KİSR) için Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (GNKİSA), kognitif değerlendirme için Stroop Testi (ST) kullanılmıştır. REBA değeri 2 olan 3 katılımcı, 3 olan 9 katılımcı, 4 olan 6 katılımcı, 5 olan 5 katılımcı, 6 olan 1 katılımcı ve 7 olan 4 katılımcı bulunmuştur. Katılımcıların % 50 oranında boyun, %25 oranında üst sırt, % 25 oranında bel, % 17,85 oranında omuz, % 14,28 oranında dirsek, %10,71 el-el bileği, %10,71 diz, %10,71 ayak-ayak bileği bölgelerinde, %7,14 oranında ise kalça-uyluk bölgelerinde ağrı ve rahatsızlık şikayetleri bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle boyun, üst sırt ve bel bölgelerinde ağrı ve yüksek rahatsızlık düzeyleri tespit edilmiştir. Katılımcıların %14'ünün mevcut ağrısı nedeniyle işten izin aldığı, katılımcıların %46'sında ağrılarının normal işe engel olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nordic alt grupları arasındaki ilişkiyi değerlendirdik ve şu sonuçlara ulaştık: Boyun bölgesindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olma durumu ile bu bölgedeki ağrı nedeniyle doktora veya fizyoterapiste gitme durumu ve ilaç alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,001, r=0,609). Aynı zamanda boyun bölgesindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olma durumu ile bu bölgedeki ağrı nedeniyle işten izin alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,011, r=0,471). Boyun bölgesindeki ağrı ile üst sırt bölgesindeki ağrı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,029, r=0,471). Üst sırt bölgesindeki ağrı ile boyun bölgesindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,011, r=0,471). Boyun bölgesindeki ağrı nedeniyle doktora veya fizyoterapiste gitme durumu ve bu ağrı nedeniyle işten izin alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,029, r=0,413). Boyun bölgesindeki ağrı nedeniyle doktora gitme durumu ve bu bölgedeki ağrı nedeniyle ilaç alma durumu ile omuz bölgesindeki ağrı nedeniyle ilaç alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,029, r=0,413). Boyun bölgesindeki ağrı nedeniyle doktora gitme durumu ve ayak bileğindeki ağrı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,019, r=441). Omuz bölgesindeki ağrının günlük işlere engel olması durumu ile üst sırt bölgesinde ağrı olması durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,010, r=0,480). Üst sırt bölgesindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olması ile bu ağrı nedeniyle doktora veya fizyoterapiste gitme durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,001, r=0,595). Üst sırt bölgesindeki ağrı nedeniyle doktora gitme durumu ile bu bölgedeki ağrı nedeniyle ilaç alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,013, r=0,462). Dirsekteki ağrının günlük işleri yapmaya engel olma durumu ile bu bölgedeki ağrı nedeniyle doktora veya fizyoterapiste gitme durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,013, r=0,462). El bileğindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olması ile bel bölgesindeki ağrının günlük işleri yapmaya engel olması arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,029, r=0,413). Kognitif beceriler ile çalışma postürü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (0,035). Çalışma yılı 10 yıldan fazla olanlarda özellikle boyun ağrısının görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Meslekteki ilk 5 yılında olan katılımcılarda da boyun ağrısının daha çok görülmesi işe alışma sürecindeki stresten kaynaklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Veri toplama aşamasında bazı katılımcılar, duruşma esnasında Hakime yazıcıdan çıkan evrakı uzatması nedeniyle boyun ve omuz ağrılarının özellikle duruşmanın olduğu günler meydana geldiğini belirtmiştir. Bu durumun önüne geçebilmek için yazıcının konumunun değiştirilmesi veya alternatif başka çözümler bulunmasının daha yararlı olacağı düşünülmüştür. Katılımcıların pilates gibi sporları yapmaya başladığında ağrılarının azaldığını bildirmesi ergonomik faktörler kadar çalışanların kendi sağlığına verdiği önem, spor alışkanlığı kazanması ile sorunların azalacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of a ten-finger typing method in a seated position, often without breaks during long working hours, leads to musculoskeletal disorders among court clerks. This study aims to investigate the relationship between postural compensation mechanisms, musculoskeletal disorders, and cognitive skills that develop due to the long working hours during trials among court clerks. The study was conducted with court clerks working at the Istanbul Courthouse. REBA (Rapid Entire Body Assessment) was used to evaluate working posture, the Expanded Nordic Musculoskeletal Questionnaire was used to assess musculoskeletal disorders, and the Stroop Test was used for cognitive assessment. Among the participants, 3 had a REBA score of 2, 9 had a score of 3, 6 had a score of 4, 5 had a score of 5, 1 had a score of 6, and 4 had a score of 7. It was found that 50% of participants reported pain in the neck, 25% in the upper back, 25% in the lower back, 17.85% in the shoulder, 14.28% in the elbow, 10.71% in the hand-wrist, 10.71% in the knee, 10.71% in the foot-ankle, and 7.14% in the hip-thigh regions. High levels of pain and discomfort were especially identified in the neck, upper back, and lower back areas. 14% of participants took time off work due to existing pain, and 46% reported that their pain interfered with normal work activities. We assessed the relationship between Nordic subgroups and reached the following results: A significant relationship was found between neck pain interfering with daily activities and seeking medical treatment (doctor or physiotherapist) and taking medication (p = 0.001, r = 0.609). A significant relationship was found between neck pain interfering with daily activities and taking time off work due to pain (p = 0.011, r = 0.471). A significant relationship was found between neck pain and upper back pain (p = 0.029, r = 0.471). A significant relationship was found between upper back pain and its interference with daily activities (p = 0.010, r = 0.480). A significant relationship was found between upper back pain and seeking medical treatment (doctor or physiotherapist) or taking medication (p = 0.001, r = 0.595). A significant relationship was found between elbow pain interfering with daily activities and seeking medical treatment (p = 0.013, r = 0.462). A significant relationship was found between wrist pain and lower back pain interfering with daily activities (p = 0.029, r = 0.413). There was a significant relationship between cognitive skills and working posture (p = 0.035). Additionally, it was found that clerks with more than 10 years of experience particularly suffered from neck pain. For those in the first 5 years of their careers, neck pain was more common, which was attributed to stress during the adaptation period. During data collection, some participants reported that neck and shoulder pain, especially on trial days, occurred due to the need to pass documents to the judge from the typist. It was suggested that changing the typist's position or finding alternative solutions could be more beneficial to prevent this issue.Participants also reported that their pain decreased when they started engaging in sports such as Pilates. This suggests that, in addition to ergonomic factors, paying attention to personal health and developing exercise habits may reduce these problems.