Tüketicilerin kafe tercihinde sembolik tüketimin etkisi: İnegöl özel lise koleji öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of symbolic consumption on consumers' café preferences: a study on İnegöl private high school college students
  1. Tez No: 929096
  2. Yazar: CANSEL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bireyler, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüketimde bulunurlar. Bu tüketim, zamanla temel ihtiyaçların ötesine geçerek bireylerin sosyal çevrelerinde statülerini ve kişisel kimliklerini göstermek için oluşturduğu sembolik tüketime dönüşür. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin kafe tercihinde sembolik tüketimin etkisini araştırmaktadır. Araştırmanın örneklemi İnegöl ilçesinde bulunan bir özel lisedeki 15-17 yaş arasındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, toplam 350 öğrenciye anket uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, anket sorularının geçerliliğini ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla, 30 kişilik bir katılımcı grubu üzerinde pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışmadaki veriler, açıklayıcı faktör analizi sonucunda yüksek geçerlilik ve güvenilirlik düzeylerine ulaşılmıştır. Çalışmanın veri toplama süreci, geriye kalan 320 kişiye anket uygulayarak tamamlanmıştır. Elde edilen tüm veriler, 350 veri üzerinden SPSS istatistiksel paket programıyla ve AMOS ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, değişkenlerin geçerliliğinin test edilmesi amacıyla açıklayıcı faktör analizi ve modelin geçerliliğinin test edilmesinde doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Uyum iyiliği değerleri sağlandıktan sonra, verilerin analizinde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla bağımsız grup söz konusu olduğunda ise varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki korelasyon, etki düzeyleri ise Regresyon Analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, tüketicilerin kafe tercihinde ambiyans, marka imajı ve sembolik tüketim faktörlerinin anlamlı ve pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca, çalışmadaki kız öğrencilerin sembolik tüketim, marka imajı, ambiyans ve kafe tercihi alt boyutundan almış olduğu puanların, erkek öğrencilere göre anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumers engage in consumption activities to fulfil their needs. Over time, this consumption behavior goes beyond the satisfaction of basic needs, and individuals engage in symbolic consumption as they seek to display their status and personal identity to their social environment through the products and services they prefer. The aim of this study is to investigate the effect of symbolic consumption on consumers' café preferences. The sample of the study consists of students aged 15-17 years from a private high school in the İnegöl district. A total of 350 students participated in the survey. In fırst stage of the study, a pilot study was conducted on a group of 30 participants in order to evaluate the validity and reliability of the questionnaire questions. The data obtained from the pilot study demonstrated high levels of validity and reliability as determined through exploratory factor analysis. The data collection process of the study was completed by applying questionnaires to the remaining 320 participants. All the data obtained were analyzed using SPSS software and AMOS. In the data analysis, explanatory factor analysis was used to test the validity of the variables, and confirmatory factor analysis was used to test the validity of the model. After achieving good fit indices, t-tests were used to compare two independent groups, and ANOVA was used when more than two independent groups were involved. The relationships between the scales were tested using correlation, and effect sizes were tested through regression analysis. The research results revealed that the factors of ambiance, brand image, and symbolic consumption had a significant and positive effect on consumers' café preferences. In addition, it was found that the scores of female students in the study on symbolic consumption, brand image, ambience and café preference sub-dimension were significantly higher than male students.