Ortaokul İngilizce derslerinde yapılan uygulamalı sınavlarda karşılaşılan zorluklar: Bir durum çalışması
Challenges encountered in practical exams in secondary school English lessons: A case study
- Tez No: 929110
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul İngilizce uygulamalı sınav sürecini derinlemesine inceleyerek öğrenci ve İngilizce öğretmenlerinin süreçte karşılaştıkları zorlukları tespit etmek ve belirtilen zorluklara çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma, ortaokul öğrencileri ve İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil uygulamalı sınavlarda karşılaştıkları zorlukları farklı kaynakların bakış açısıyla değerlendirerek zorluklara ışık tutmayı hedeflediği için alana katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Çalışmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması, desen olarak da iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 10 öğrenci ve 15 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, öğrenci ve öğretmenlerin İngilizce uygulamalı sınavlarda yaşadıkları zorlukları belirlemek adına doküman analizi, öğrenci ve İngilizce öğretmenlerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmenler ile odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Öğrenciler İngilizce dinleme sınavlarında en fazla İngilizce kelimelerin yazılışı ile okunuşu arasındaki farkı bilememe, dinleme metninin hızına yetişememe, derste yeterli dinleme pratiği yapamama ve duyuşsal zorluklar yaşadıklarını; konuşma sınavlarında ise en çok duyuşsal zorluklar, derste yeterli konuşma pratiği yapamama, konuşma sınavının diyalog şeklinde yapılmaması, sınava odaklanamama ve İngilizce kelimeleri doğru telaffuz edememe konularında zorluk yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenler dinleme sınavlarında en fazla öğrencilerin dinleme metnini sürekli tekrar ettirmesi ya da öğretmeni dinleme metnini seslendirmek zorunda bırakması, kalabalık sınıflarda sınavı yönetememe, teknik aksaklıklar, öğrencilerin seviyelerine uygun dinleme metni bulamama ve duyuşsal zorluklar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Konuşma sınavlarında ise öğretmenler ders programındaki içeriği yetiştirememe, öğrenci kaynaklı duyuşsal zorluklar ve kendilerinden kaynaklı duyuşsal zorluklar yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Öğretmenler öğrencilerin en çok İngilizce kelimelerin yazılışı ve okunuşu arasındaki farkı bilememe ve İngilizce cümle yapısını bilememe, dinleme metninin hızına yetişememe, derste yeterli dinleme etkinliği yapamama, dinlediğini yazıya aktaramama, hazır bulunuşluk/altyapı eksikliği ve ses sistemi problemleriyle karşılaştıklarını; konuşma sınavlarında ise en çok duyuşsal zorluklar, hazır bulunuşluk eksikliği, İngilizce kelimeleri doğru telaffuz edememe, konuşma sınavı formatına uyum sağlayamama, sınava ezber yaparak katılmak zorunda kalma ve İngilizce cümle kuramama gibi zorluklar yaşadığını vurgulamışlardır. Genel olarak öğretmenler İngilizce dinleme sınavlarında karşılaşılan zorluklara ilişkin İngilizce ders saatlerinin artırılması, sınıfların fiziksel altyapısının iyileştirilmesi ve öğrencilerin bol bol dinleme yapmaları; konuşma sınavlarında yaşanan zorluklara yönelik ise İngilizce ders saatlerinin artırılması, konuşma becerisini geliştirebilecek ortamlar sağlanması, derste konuşma etkinliklerine daha fazla zaman ayrılması ve sınıf mevcutlarının azaltılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the process of secondary school English practical exams in depth, to identify the challenges encountered by students and English teachers in the exam process, and to offer solutions to these challenges. Since the study aims to shed light on the challenges faced by secondary school students and English teachers in foreign language practical exams from the perspective of different sources, it is thought to contribute to the field. The model of the study is a case study, one of the qualitative research methods, and the design is embedded single-case study. The study group consisted of 10 students and 15 teachers. Data were collected through document analysis, semi-structured interviews with students and English teachers and focus group interviews with teachers in order to determine the challenges experienced by students and teachers in English practical exams. The data obtained were analyzed through content analysis method. Students reported that in listening exams, they had the most difficulties in terms of not knowing the difference between spelling and pronunciation of English words, not being able to keep up with the speed of the listening text, not having enough listening practice in class, and affective difficulties; in speaking exams, students reported that they had the most difficulties in terms of affective difficulties, not having enough speaking practice in class, not having a speaking exam in the form of a dialogue, not being able to focus on the exam, and not being able to pronounce English words correctly. Teachers stated that in listening exams, they had the most difficulties with students forcing the teacher to vocalize the listening text or repeating the listening text, not being able to manage the exam in crowded classes, technical difficulties, not being able to find listening texts suitable for students' levels and affective difficulties. Teachers expressed that in speaking exams, they experienced affective difficulties due to not being able to meet the content in the syllabus, affective difficulties caused by students and affective difficulties caused by themselves. Teachers reported that students mostly faced the problems of not knowing the difference between the spelling and pronunciation of English words, not knowing the structure of English sentences, not being able to keep up with the pace of the listening text, not being able to do enough listening activities in class, not being able to transcribe what they listened to, lack of readiness/background deficiencies and sound system problems; in speaking exams, on the other hand, they emphasized that they mostly experienced difficulties such as affective difficulties, lack of readiness, not being able to pronounce English words correctly, not being able to adapt to the speaking exam format, having to participate in the exam by memorizing and not being able to make sentences in English. In general, teachers made suggestions regarding the difficulties encountered in English listening exams, such as increasing the number of English class hours, improving the physical infrastructure of the classrooms, and making students do a lot of listening; and regarding the difficulties encountered in speaking exams, they suggested increasing the number of English class hours, providing environments to develop speaking skills, spending more time on speaking activities in class, and reducing the number of students in classrooms.