Presokratik filozofların Ortaçağ İslam felsefesinde izdüşümleri
The reflections of presocratic philosophers in Medieval Islamic philosophy
  1. Tez No: 929115
  2. Yazar: FATİH ÖZEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tezin amacı Sokrates önceki filozofları antik dönemde yazılmış kaynaklar ile açıklamaya çalışmaktır. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ancak Batı dünyasında eski Yunanca ve Latince olarak da var olan antik dönemden kalma metinler vardır. Bu çalışmamızda bir Türk akademisyenlere de böyle kaynakların var olduğunu ve antik kaynaklara dayalı bir Sokrates öncesi felsefe yazılacağını göstermektir. Tezimizin ikinci bölümünde Yunan felsefesinde ve biliminde yaşanan bu gelişmelerin 8. 9. Ve 10. Yüzyıllarda İslam dünyasına aktarılması incelenecektir. Bu çeviri hareketlerinin kapsamı, hangi kitapların çevrildiği ve bu çeviriler sonunda İslam dünyasında neler yaşandığı analiz edilecektir. Sonuç olarak bu tez Sokrates öncesi filozofları antik kaynaklar yardımı ile içleyerek üretilen bu bilim ve felsefenin İslam dünyasına çeviriler vasıtasıyla nasıl bir etkide bulunduğunu amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to try to explain the philosophers before Socrates with sources written in ancient times. There are texts from ancient times that are not widely known in our country, but exist in ancient Greek and Latin in the Western world. Our aim in this study is to show Turkish academics that such sources exist and that a pre-Socratic philosophy can be written based on ancient sources. In the second part of our thesis, the transfer of these developments in Greek philosophy and science to the Islamic world in the 8th, 9th and 10th centuries will be examined. The scope of these translation movements, which books were translated and what happened in the Islamic world as a result of these translations will be analyzed. As a result, this thesis aims to examine how this science and philosophy, produced by immersing the pre-Socratic philosophers with the help of ancient sources, had an impact on the Islamic world through translations.