Etnik restoran ziyaretçilerinin hizmet kalite algısının tekrar satın alma niyeti ve müşteri memnuniyetine etkisi: Etnik restoran örneği
The effect of ethnic restaurant visitors' service quality perception on repeat purchase intention and customer satisfaction: An ethnic restaurant example
  1. Tez No: 929147
  2. Yazar: BIÇKIN TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanların dışarıda yeme içme davranışını kolaylık ve eğlenme fırsatı olarak görmesinin yanında farklı deneyim arayışları da yiyecek içecek işletmelerine olan ilgiyi artırmaktadır. Özellikle küreselleşmenin etkisiyle birlikte sosyal toplum açısından günlük rutinlerden uzaklaşma, farklı kültürleri tanıma ve yeni deneyimler elde etme arayışları, insanları etnik restoran işletmelerine yönlendirmektedir. Bir toplum ya da bölgeye özgü mutfak kültürüne ait araç gereçler ile pişirme yöntemlerini kullanarak hazırlanan ürünlerinin sunulduğu, aynı zamanda misafirlerini otantik bir ortam yansıtan etnik restoranlar, misafirlerine farklı kültürler hakkında bilgilenmek ve etkileşime girmelerine aracılılık etmektedir. Ancak bu noktada etnik restoran işletmelerinin tüketicilerinin beklentilerini karşılamaya yönelik kaliteli bir hizmet sunmaları, memnuniyet ve tekrar satın almaları açısından önem arz etmektedir. Çalışmada etnik restoran ziyaretçilerinin hizmet kalite algılarının müşteri memnuniyeti ve tekrar satın alma niyetlerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada evrenini İngiltere'nin Richmond ilçesinde bulunan Türk etnik restoran ziyaretçileri oluşturmaktadır. Türk mutfağında yer alan lezzetleri misafirlerine sunan işletmeler gerek otantik hava sunması gerek misafirperver yaklaşımları gerekse kültürel zenginliklerini deneyimle fırsatı sunmaktadır. Türk mutfağı Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göç ederek göçebe bir yaşamdan yerleşik düzene geçmelerinin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı imparatorluk özellerinden dolayı konum itibari ile Arap, İran, Bizans, Yunan uygarlıkları gibi birçok medeniyet ile etkileşim halinde olmuşlardır. Dolayısıyla Türklerin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği bu evreler Türk Mutfağı'nın zenginliği sağlayan ve dünyanın sayılı mutfaklarından birisi olmasına neden olan önemli unsurlardır. Bu gerçekler ışığında çalışmada veri toplama aracı olarak anket tercih edilmiştir. Anket uygulamasında veriler katılımcılarla yüz yüze görüşülerek 07.07.2023-07.09.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma da elde edilen veriler korelasyon analizi, lineer regresyon ve aracılık etkisine ilişkin hiyerarşik regresyon analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hizmet kalitesinin alt boyutlarının müşteri memnuniyeti ve tekrar satın alma niyeti üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu görülmektedir. Ayrıca hizmet kalitesinin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkinin büyük oranda müşteri memnuniyeti aracılığıyla gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Memnuniyete ilişkin hizmet kalitesi boyutları arasında fiziksel görünüm ilk sırada yer alırken, sonrasında güvenilirlik, güvence ve empati boyutları şeklinde sıralanmaktadır. Bu kapsamda verdiği hizmetin kalitesini yükselten işletmelerin müşteri memnuniyetlerini sağlayarak, tüketicilerin tekrar satın alma isteklerini arttırmaktadır. Hizmet kalitesinin farklı boyutlardan oluşması sebebiyle, işletmelere rekabet avantajı v oluşturma ve karlılık seviyelerini arttırmaları açısından, tüm bu alt boyutlardaki eksikliklerin belirlenerek giderilmesinin, müşterilerin tatmin düzeyleri ve tekrar satın alma niyetlerini olumlu yönde etkileyen bir unsur olarak önem vermeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to people seeing eating and drinking outside as a convenience and entertainment opportunity, their search for different experiences also increases the interest in food and beverage businesses. Especially with the impact of globalization, people's quest to get away from daily routines in terms of social society, to get to know different cultures and to get new experiences are leading people to ethnic restaurant businesses. Ethnic restaurants, which offer products prepared using the utensils and cooking methods specific to a community or region's culinary culture and which also reflect an authentic atmosphere to their guests, enable their guests to learn about and interact with different cultures. However, at this point, it is important for ethnic restaurant businesses to provide a quality service to meet the expectations of their consumers in terms of satisfaction and repeat purchases. The aim of the study was to determine the effects of ethnic restaurant visitors' service quality perceptions on customer satisfaction and repurchase intentions. The universe of the study consists of visitors to ethnic restaurants in the Richmond district of England. The authentic atmosphere and hospitable approach of the businesses that offer the flavors of Turkish cuisine to their guests also offer the opportunity to experience their cultural richness. In addition to the Turks migrating from Central Asia to Anatolia and transitioning from a nomadic life to a settled life, they also interacted with many civilizations such as Arab, Iranian, Byzantine, and Greek civilizations due to their location due to the Seljuk and Ottoman empires. Therefore, these stages that the Turks went through in the historical process are important elements that provide the richness of Turkish Cuisine and cause it to be one of the world's leading cuisines. The data obtained from the survey application were collected between 07.07.2023-07.09.2023 by face-to-face interviews with the participants. The data obtained in the study were evaluated with correlation analysis, linear regression and hierarchical regression analyses for the mediation effect, t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses. According to the findings, it is seen that the sub-dimensions of service quality have a positive effect on customer satisfaction and repurchase intention. In addition, it has been determined that the effect of service quality on repurchase intention is largely mediated by customer satisfaction. Among the service quality dimensions related to satisfaction, physical appearance ranks first, followed by reliability, assurance and empathy. In this context, the importance that businesses attach to their service quality is reflected positively in customer satisfaction and repurchase intentions. Since service quality consists of different dimensions, it is recommended that businesses identify and eliminate deficiencies in all these sub-dimensions in order to create competitive vii advantage and increase their profitability, as this is a factor that positively affects customers' satisfaction levels and repurchase intentions.