Sekizinci sınıf İngilizce sorularının yeni Marzano taksonomisine göre incelenmesi: 2019-2023 LGS merkezi sınav örneği
Examination of the eighth grade English questions according to the new marzano's taxonomy: 2019-2023 LGS central exam sample
- Tez No: 929153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, 2019-2023 yılları arası LGS Merkezi Sınav İngilizce alt testinde yer alan toplam 50 adet soru Marzano'nun Yeni Taksonomisi bilgi alanları boyutu ile zihinsel işlem boyutu düzeylerine göre incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tasarımının kullanıldığı çalışmada, birinci alt problem kapsamında İngilizce soruları sekizinci sınıf İngilizce öğretim programı kazanımlarıyla eşleştirilmiştir. İkinci alt problem kapsamında sekizinci sınıf İngilizce öğretim programı kazanımlarının MYT bilgi alanı boyutu ile zihinsel işlem boyutu düzeyleri belirlenmiştir. Üçüncü alt problem kapsamında soruların MYT bilgi alanı boyutu ile zihinsel işlem boyutu düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, soruların en çok birinci üniteden sorulduğu ve onuncu üniteden soru sorulmadığı belirlenmiştir. Kazanımların bilgi alanı boyutunda en çok zihinsel işlem düzeyinde ve zihinsel işlem boyutunda ise en çok Alma düzeyinde bulunduğu, Üstbiliş ve Öz-sistem düzeyinde kazanımın bulunmadığı belirlenmiştir. Soruların MYT bilgi alanı boyutunda en çok bilgi düzeyinde ve zihinsel işlem boyutunda ise en çok Alma düzeyinde bulunduğu ve Bilgiyi Kullanma, Üstbiliş ve Öz-sistem düzeylerinde sorulara yer verilmediği belirlenmiştir. MYT'de özellikle vurgulanan üst düzey düşünme becerileri ve üstbiliş düzeyinin program kazanımlarına ve İngilizce sorularına yansıtılmadığı belirlenmiştir. İngilizce öğretim programlarında ve İngilizce sorularında öğrencilerin üst düzey düşünme becerileri ile üstbilişsel becerilerini destekleyecek kazanım, soru ve etkinliklere daha fazla yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 questions of LGS Central Exam English subtest between the years of 2019-2023 were examined according to The Knowledge Domain and Levels of Processing in The New Marzano Taxonomy. The document analysis research design was used in this study. In terms of the first subproblem, 50 questions were matched with the learning outcomes of the 8th grade curriculum. Secondly, levels of the learning outcomes were determined according to The Knowledge Domain and Levels of Processing. In terms of the third subproblem, 50 questions were determined according to The Knowledge Domain and Levels of Processing. According to the findings, it was determined that most of the questions were asked from the first unit and no questions were asked from the unit ten. It was determined that the learning outcomes were mostly at the mental procedures level in the The Knowledge Domain and at Retrieval level in the Levels of Processing. It was determined that the questions were mostly at the information level in the The Knowledge Domain and at the Retrieval level in the Levels of Processing, and there were no questions at the Knowledge Utilization, Metacognitive System and Self-system levels. It was determined that the higher-order thinking skills and metacognition level emphasized in the taxonomy were not reflected in the learning outcomes and the questions. It was suggested that learning outcomes, questions and activities that will support students' higher-order thinking skills and metacognitive skills should be included more in the curriculum and the questions.