Avrupa Birliği ve Türkiye'de demokrasi ve toplumsal cinsiyet eşitliği: İstanbul Sözleşmesi örneği
Democracy and gender equality in the European Union and Türkiye: The case of the İstanbul Convention
  1. Tez No: 929154
  2. Yazar: SEZİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Demokrasi ilkesi Avrupa Birliği fikriyatının temel taşıdır. Geçmişten günümüze Birliğin geliştirdiği tüm politikalar demokrasiyi yaşatmak ve ilerletmek amacıyla oluşturulmuştur. Demokrasi Türkiye açısından ise Türk İnkılabının kurucu felsefesidir. Her şeyden evvel Cumhuriyetin Batı dünyası ile birleşmesini sağlayan bir unsurdur. Birliğin ve Türkiye'nin benimsemiş olduğu demokrasi fikrini değerler üzerinden tanımlayan ve konsept olarak ele alan çalışmaların sayısı halihazırdaki akademik yazında azdır. Bu çalışma literatürdeki bu eksiğe cevap vermek için ortaya konulmuştur. Demokrasi ilkesi bir takım değerlerle birlikte tarif edilmektedir. Avrupa Birliği'nin benimsemiş olduğu eşitlik değeri de demokrasi çerçevesinde düşünülmelidir. Eşitlik değerinin AB bütünleşme sürecinde geldiği son tezahür toplumsal cinsiyet eşitliği düşüncesidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği fikrinden yola çıkarak demokrasiyi ele almak bu ilkenin de nasıl dönüştüğünü ve hangi yeni kavramlarla geliştirildiğini anlamamızı sağlamaktadır. Böylelikle Avrupa Birliği için bir demokrasi konsepti ortaya konulmaktadır. Türkiye açısından toplumsal cinsiyet eşitliği ise demokrasinin özgürlük yönünü öne çıkarmaktadır. İnkilapçılık ve laiklik Türk demokrasisini şekillendiren ana değerler olarak gözükmektedir. Bu çalışma kapsamında bir toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları belgesi olan İstanbul Sözleşmesi örnek olarak incelenmiştir. AB'nin ve Türkiye'nin Sözleşmeye bakış açıları karşılaştırılarak demokrasi algıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The principle of democracy is the cornerstone of the European Union idea. All policies developed by the Union from past to present have been created with the aim of sustaining and advancing democracy. For Türkiye, democracy is the founding philosophy of the Türk Revolution. First of all, it is an element that enables the Republic to unite with the Western world. The number of studies that define the idea of democracy adopted by the Union and Türkiye through values and deal with it as a concept is few in the current academic literature. This study was put forward to answer this gap in the literature. The principle of democracy is described together with a number of values. The value of equality adopted by the European Union should also be considered within the framework of democracy. The last manifestation of the value of equality in the EU integration process is the idea of gender equality. Considering democracy starting from the idea of gender equality enables us to understand how this principle has transformed and with what new concepts it has been developed. Thus, a concept of democracy is put forward for the European Union. For Türkiye, gender equality highlights the freedom aspect of democracy. Revolutionism and laicism appear to be the main values shaping Turkish democracy. Within the scope of this study, the Istanbul Convention, which is a gender equality and human rights document, was examined as an example. The perceptions of democracy were analyzed by comparing the EU's and Türkiye's perspectives on the Convention.