Popüler din kutsal ve kadın: Nimet Abla örneği
Popular religion sacred and women: The case of the Nimet Abla
- Tez No: 929158
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, Nimet Abla'yı popüler din bağlamında sosyolojik bir olgu olarak incelemektedir. Araştırmanın temel hipotezi, gündelik hayatta seküler bir pratik olarak değerlendirilen piyango bileti satın alma eyleminin, Nimet Abla örneğinde ve yılbaşı özelinde popüler dinî bir ritüele dönüştüğüdür. Bu amaçla, popüler dinin temel dinamiklerini açıklayan ve bu dönüşümü analiz etmeye olanak tanıyan bir kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmada nitel desen tercih edilmiş; saha araştırması kapsamında Nimet Abla Piyango Bayisinden bilet alan 30 yaş ve üzeri 51 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, gazete arşiv taramaları ve Hacı Nimet Özden Camii Şerifleri Vakfı ile Nimet Abla Müzesi yöneticileriyle gerçekleştirilen görüşmeler, fenomenin tarihsel ve toplumsal arka planını ortaya koymuştur. Bulgular, Nimet Abla'nın kutsallaştırılarak popüler dinî bir figüre dönüştüğünü, bu dönüşümün kutsal zaman (yılbaşı) ve kutsal mekân (Nimet Abla Bayisi) bileşenleriyle ritüelistik bir bağlama yerleştiğini ve popüler dinin bireysel anlam üretimine dayalı, senkretik ve sistematik olmayan yapısıyla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Nimet Abla fenomenine ilişkin literatürün yetersizliği ve verilerin dağınıklığı, araştırmanın temel sınırlılıkları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, elde edilen veriler, Nimet Abla olgusunun popüler dinin bir örneği olduğunu ortaya koymakta ve bu bağlamda din sosyolojisi literatürüne özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Nimet Abla as a sociological phenomenon within the context of popular religion. The main hypothesis of the research is that the act of purchasing a lottery ticket, which is considered a secular practice in everyday life, has transformed into a popular religious ritual in the case of Nimet Abla and specifically during New Year's. To this end, a conceptual framework has been established to explain the fundamental dynamics of popular religion and to analyze this transformation. A qualitative research design was adopted in the study, and in the context of field research, in-depth interviews were conducted with 51 participants aged 30 and over who purchased tickets from the Nimet Abla Lottery Booth. Additionally, archival research of newspapers and interviews with administrators of the Hacı Nimet Özden Camii Şerifleri Foundation and the Nimet Abla Museum provided insights into the historical and social background of the phenomenon. The findings indicate that Nimet Abla has been sacralized and transformed into a popular religious figure, that this transformation has been embedded within a ritualistic framework through the components of sacred time (New Year's) and sacred space (Nimet Abla Booth), and that it is directly related to the syncretic, non-systematic nature of popular religion, which is based on individual meaning-making. The lack of literature on the Nimet Abla phenomenon and the scattered nature of the available data constitute the main limitations of the research. Nevertheless, the findings reveal that the Nimet Abla phenomenon is an example of popular religion and, in this regard, makes a unique contribution to the sociology of religion literature.