Sinemada Yahudi kadın temsili
Representation of Jewish women in cinema
- Tez No: 1000659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Modern sinema anlatılarındaki Yahudi kadın figürlerini konu alan bu çalışma, önemli bir karşılaştırmayı sorunsallaştırmaktadır. Ele alınan yapımlardaki karakterlerin Kutsal Metinlerdeki kadın tasavvurları ve tarihsel-toplumsal gerçeklikteki deneyimlerle ne ölçüde örtüştüğü incelenmektedir. Araştırma çerçevesinde Yahudi kadınının eğitim, evlilik, annelik ve boşanma süreçlerindeki temsiliyeti ele alınmıştır. Bu temsiller, Halakha (Yahudi Hukuku) ile modern bireycilik arasındaki ontolojik gerilim bağlamında analiz edilmiştir. Metodolojik düzlemde, literatür taraması ile film analizi yöntemini sentezleyen mukayeseli ve hibrit bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu hibrit yapı, hem kurgusal yapımların hem de belgesel filmlerin eşzamanlı olarak içerik analizine tabi tutulmasına dayanmaktadır. Literatürdeki mevcut çalışmalar genellikle ya sadece dini metinlerdeki kadın imgesine ya da yalnızca popüler sinemadaki yüzeysel temsillere odaklanmaktadır. Bu çalışma ise teolojik kökenleri, toplumsal gerçekliği ve sinematografik kurguyu aynı düzlemde mukayese etmesiyle diğerlerinden ayrışmaktadır. Böylelikle kurgu ile gerçeklik arasındaki asimetrik farklılaşma, kuramsal varsayımların ötesinde somut film verileriyle temellendirilmiştir. Araştırma bulguları, Yahudi kadın kimliğinin modernleşme sürecinde pasif bir yansıma olmaktan çıktığını göstermektedir. Sonuç olarak bu kimliğin, sinema aracılığıyla aktif bir şekilde üretilen özgün bir kültürel inşa alanı haline geldiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Focusing on Jewish female figures in modern cinematic narratives, this study problematizes a significant comparison. It examines the extent to which the characters in the selected productions overlap with female conceptions in Sacred Texts and experiences in historical-social reality. Within the framework of the research, the representation of Jewish women in the processes of education, marriage, motherhood, and divorce has been addressed. These representations are analyzed within the context of the ontological tension between Halakha (Jewish Law) and modern individualism. On a methodological level, a comparative and hybrid approach synthesizing literature review with film analysis has been adopted. This hybrid structure is based on the simultaneous content analysis of both fictional productions and documentary films. Existing studies in the literature generally focus either solely on the image of women in religious texts or exclusively on superficial representations in popular cinema. This study, however, distinguishes itself by comparing theological origins, social reality, and cinematographic fiction on the same plane. Thus, the asymmetric differentiation between fiction and reality is grounded in concrete film data beyond theoretical assumptions. Research findings indicate that Jewish female identity has ceased to be a passive reflection in the modernization process. Consequently, it has been revealed that this identity has become an authentic cultural construction field actively produced through cinema.