Borçlandırıcı işlemlerin koşula bağlanması
Conditional obligations in contracts
- Tez No: 929170
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Koşul, hukuki işlemin hüküm ifade etmesinin veya hükümden düşmesinin bağlandığı, ileride gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmeyen, geleceğe ilişkin bir olgu olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın konusunu, borçlandırıcı işlemlerin, BK m. 170 vd. hükümlerinde düzenlenen anlamıyla, taraflarca iradî olarak geciktirici veya bozucu koşula bağlanması ve bu durumun yarattığı hukuki sonuçlar oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında ilk bölümde koşul, kavramsal boyutuyla ayrıntılı olarak incelenmiş; özellikle“geleceğe ilişkin olma”ve“objektif bilinmezlik”unsurları üzerinde durulmuş ve uygulamada bu konuda yaşanan güçlükler dikkate alınarak, benzer kavramlardan ayırt edilmesi konusunda ilkeler tespit edilmiştir. İkinci bölümde, koşulun Türk borçlar hukukundaki yerini anlamak amacıyla BK m. 170 vd. hükümlerinin uygulama alanının sınırları çizilmiş ve hukuki işlem-koşul ilişkisi incelenmiştir. Koşul gerçekleşmeden önceki askı evresi koşula bağlı işlemlerin karakteristik unsurunu oluşturur. Üçüncü bölümde bu evre ve ileriye etkililik kuralının sonuçları ele alınmış; dördüncü ve son bölümde ise koşulun gerçekleşmesi, gerçekleşmeyeceğinin kesinleşmesi ve özellikle BK m. 175 kapsamında koşulun gerçekleşmiş/gerçekleşmemiş sayılması ve bunların sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
A condition may be defined as an uncertain future event upon the realization of which, a contract takes effect or its effect come to an end. This study focuses on the voluntary inclusion of suspensive or resolutive conditions by parties in contracts regarding obligations, as outlined in Art. 170 et seq. of the Turkish Code of Obligations (TCO), and explores the legal ramifications thereof. The initial chapter of the study delves into a comprehensive analysis of the condition, emphasizing its conceptual dimensions. Special attention is given to the elements of“being related to the future”and“objective uncertainty”of the event, and certain principles are established to differentiate it from similar concepts. To contextualize the role of the condition in Turkish law of obligations, the second chapter delineates the boundaries of the application of the provisions in Art.170 et seq. TCO and scrutinizes the relationship between the condition and the primary legal transaction. The distinctive feature of conditional obligations lies in the period of suspense preceding the fulfillment of the condition. This period and the non-retroactivity rule is explored in detail in the third chapter. The final chapter addresses the fulfillment and non-fulfillment of the condition, and specifically focuses on the fiction of fulfillment/non-fulfillment of condition within the purview of Art. 175 TCO and its consequential effects.