Özel amaçlı Arapça öğretimi: Uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanında bir program önerisi
Teaching arabic for special purposes: A curriculum proposal in the field of international relations and diplomacy
  1. Tez No: 929169
  2. Yazar: TUĞBA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Arap Birliği'ne üye olan 22 ülkenin resmî dili olan Arapçanın dünyada önemi, Birleşmiş Milletler tarafından altıncı resmî dil olarak kabul edilmesiyle açıklanabilecekken; ülkemizde politikalar, siyaset ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda kıymeti giderek artmaktadır. Bu durum Arap dilinin çeşitli ihtisas alanlarında kullanım ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak için klasik yabancı dil öğretim yöntemlerinden uzaklaşarak Arapçanın modern yöntemlerle özel amaçlı öğretimine değinilmiştir. Bu çalışma, ülkemizde yabancı dil öğretimi alanında çalışan araştırmacı ve eğitimcilere ışık tutarak nihayetinde Arap dilinin özel amaçlı öğretim türleri arasında Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Arapçasının yer bulmasını amaçlamaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dil ve yabancı dil kavramları açıklanıp çeşitli yabancı dil öğretim yöntem ve teknikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde öncelikle Özel Amaçlı Yabancı Dil Öğretiminin gelişimine değinilip Arapçanın özel amaçlı öğretiminin tarihçesinden bahsedilmiştir. Özel Amaçlı Arapça Öğretiminin Genel Amaçlı Arapça Öğretiminden farkları incelendikten sonra Özel Amaçlı Arapça Öğretiminin çeşitlerine yer verilmiştir. Ardından uluslararası ilişkiler ve diplomasi kavramı detaylarıyla açıklanıp önerilen program kapsamında öğretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenen diplomatik dilin mahiyeti ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın doğru anlamlandırılabilmesi açısından incelenmesi gereken bazı kavramlar ele alındıktan sonra önerilen öğretim programıyla ilgili gerekli açıklamalar yapılıp program bir tablo hâlinde verilmiştir. Son olarak programın uygulanma şeklinin açıklanabilmesi amacıyla belirlenen bir haftalık süreç detaylıca ele alınmıştır. Nitel araştırmaya dayanan tez, içerik analizi tekniği ile hazırlanmıştır. Önerilen öğretim programı 12 haftalık bir süreci kapsamakta olup beceri, kazanım, materyal, yöntem ve teknikler gibi çeşitli detayları içeren geniş bir tablo hâlinde verilmiştir. Bu öğretim programı kapsamında uygulanması umulan örnek bir haftanın içinde yer verilmiş olan metinlerin oluşturulmasında çeşitli kitaplar, makaleler, tezler, belgeseller ve haber metinlerinden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the importance of Arabic, which is the official language of 22 countries that are members of the Arab League, can be explained by its acceptance as the sixth official language by the United Nations, its value is increasing in our country for various reasons such as politics and economy. This situation has led to the need for the use of Arabic language in various specialized fields. In order to meet this need, it is necessary to move away from classical foreign language teaching methods and turn towards special purpose teaching of Arabic with modern methods. This study aims to shed light on researchers and educators working in the field of foreign language teaching in our country and ultimately to find a place for International Relations and Diplomacy Arabic among the special purpose teaching types of Arabic language. The study consists of three main parts. In the first part, the concepts of language and foreign language are explained and various foreign language teaching methods and techniques are discussed. In the second part, the development of Foreign Language Teaching for Specific Purposes and the history of teaching Arabic for specific purposes is mentioned. After examining the differences of Special Purpose Arabic Teaching from General Purpose Arabic Teaching, the types of Special Purpose Arabic Teaching are included. Then, the concept of international relations and diplomacy is explained in detail and the qualities of the diplomatic language aimed to be taught within the scope of the proposed program are mentioned. In the third part, after discussing some concepts that need to be examined in order to make sense of the study, necessary explanations about the proposed curriculum are made and the program is given in a table. Finally, the one-week process determined in order to explain the way which the program was implemented was discussed in detail. The thesis, which is based on qualitative research, was prepared with the content analysis technique. The proposed curriculum covers a 12-week period and is given in a large table including various details such as skills, achievements, materials, methods and techniques. Various books, articles, theses, documentaries and news texts were used to create the texts included in a sample week that is hoped to be implemented within the scope of this curriculum.