Karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of childhood trauma and emotion regulation skills in the relationship between dark triad personality traits and marital adjustment
- Tez No: 929171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kişiliğin olumsuz yönünü ifade eden karanlık üçlü kişilik özelliklerine ilişkin literatürde az sayıda çalışmanın olduğu gerçekleştirilen çalışmalar arasında çok azının karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evliliği beraber ele aldığı dikkati çekmektedir. Bu çalışma, karanlık üçlü kişilik özellikleri ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, karanlık üçlü ile evlilik uyumu arasındaki ilişki ve bu ilişki üzerinde çocukluk çağı travmaları ile duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü incelenmiştir. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişki ve aracı rolün demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de yaşayan, evli, 18-45 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen araştırmada veriler, demografik bilgi formu, Kısa Karanlık Üçlü Envanteri, Evlilikte Uyum Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama araçları Google Form aracılığıyla hazırlanmış ve çevrimiçi platformlar aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmaya 348 kişi katılım sağlamış ve 318 kişinin verileri analizlere dahil edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evlilik uyumu arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Bununla beraber karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının tam aracı rolünün olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen demografik bilgilerin karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evlilik uyumu arasındaki anlamlı ilişki ve çocukluk çağı travmalarının mevcut anlamlı ilişki üzerindeki aracı rolü için farklılaşmalara neden olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Ancak duygu düzenleme becerilerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide aracı rolünün olmadığı belirlenmiştir. Bulguların hem alan yazına hem de uygulama alanına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that there are few studies in the literature on the dark triad personality traits, which express the negative side of personality, and that very few of the studies that have been conducted have addressed the dark triad personality traits and marriage together. This study was conducted to examine the mediating role of childhood traumas and emotion regulation skills in the relationship between the dark triad personality traits and marital adjustment. Within the scope of the study, the relationship between the dark triad and marital adjustment and the mediating role of childhood traumas and emotion regulation skills on this relationship were examined. In addition, it was investigated whether the relationship between the variables and the mediating role differed according to demographic variables. The population of the study consisted of married individuals between the ages of 18-45 living in Turkey. In the study, data were collected through the demographic information form, Brief Dark Triad Inventory, Marital Adjustment Scale, Childhood Trauma Questionnaire, and Emotion Regulation Skills Scale. Data collection tools were prepared via Google Form and delivered to the participants via online platforms. 348 people participated in the study and the data of 318 people were included in the analyses. As a result of the statistical analyses, it was found that there was a significant relationship between the dark triad personality traits and marital adjustment. However, it was found that childhood traumas have a full mediating role in the relationship between dark triad personality traits and marital adjustment. It was found that the demographic information obtained caused differences in the significant relationship between dark triad personality traits and marital adjustment and the mediating role of childhood traumas on the existing significant relationship. However, it was determined that emotion regulation skills did not have a mediating role in the relationship between dark triad personality traits and marital adjustment. It is thought that the findings will contribute to both the literature and the field of application.