Çin sosyal kredi sistemi: Dijital çağda toplumsal yönetişimin dönüşümü
The Chinese social credit system: Transforming social governance in the digital age
- Tez No: 929190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Çin Halk Cumhuriyeti'nde uygulanan Sosyal Kredi Sistemi'ni (SCS) kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, sistemin tarihsel kökenlerinden başlayarak teknolojik altyapısı, temel bileşenleri, toplumsal etkileri ve uluslararası boyutlarına kadar geniş bir perspektif sunmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, SCS geleneksel Çin toplum kontrolü mekanizmalarının modern teknoloji ile birleştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistem, yapay zeka ve büyük veri analitiği gibi ileri teknolojileri kullanarak vatandaşların ve kurumların davranışlarını kayıt altına almakta ve değerlendirmektedir. Araştırma, sistemin toplumsal davranışlar üzerindeki etkilerini, ekonomik yansımalarını ve uluslararası tepkileri analiz etmektedir. Bulgular, sistemin toplumsal uyum ve düzen sağlama konusunda belirli başarılar elde ettiğini, ancak kişisel özgürlükler ve mahremiyet hakları açısından önemli endişeler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the Social Credit System (SCS) in the People's Republic of China. The research provides a broad perspective from the historical origins of the system to its technological infrastructure, key components, social impacts and international dimensions. According to the findings of the study, the SCS is a version of traditional Chinese social control mechanisms combined with modern technology. The system uses advanced technologies such as artificial intelligence and big data analytics to record and evaluate the behavior of citizens and institutions. The research analyzes the system's effects on social behavior, its economic repercussions and international reactions. The findings show that the system has had some success in achieving social cohesion and order but raises significant concerns for personal freedoms and privacy rights.