Türkiye için bütünleşik afet risk yönetimi ve iklim değişikliği ile mücadele yaklaşımı
Integrated disaster risk management and climate change combating approach for türki̇ye
  1. Tez No: 929189
  2. Yazar: HACER DİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TUĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İklim değişikliği, insan faaliyetleri nedeniyle artan sera gazı emisyonlarının bir sonucu olarak, günümüzde küresel ölçekte çevresel, ekonomik ve toplumsal bir kriz haline gelmiştir. Sanayi Devrimi'nden bu yana atmosferdeki karbon dioksit (CO₂) yoğunluğunun 280 ppm'den 2024 itibarıyla 422 ppm'e yükselmesi, küresel iklim sisteminin bozulmasına neden olmuştur . Küresel sıcaklık artışı, deniz seviyelerinin yükselmesi, buzulların erimesi ve ekosistemlerin bozulmasıyla aşırı hava olaylarının sıklığının ve şiddetinin artmasına dolayısıyla sel, kuraklık, fırtına ve orman yangınları gibi afetlerin yaygın hale gelmesine sebep olurken, altyapının zarar görmesi, tarımsal üretimin düşmesi ve enerji arzında kesintilerin yaşanmasına yol açarak maliyet artışını doğurmaktadır. Ayrıca oluşan afetler sonrasında özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ve toplumun kırılgan kesimlerinde önemli can ve mal kayıpları meydana gelmektedir. İçme suyu ve gıdaya ulaşım, hava ve çevre kirliliği gibi halk sağlığını tehdit eden mağduriyetlerle dirençlilik kapasitesini aşan sorunlar yaşanmaktadır. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) ve Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası belgeler, iklim değişikliğine karşı uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Taraflar Konferanslarında mevcut uyum ve finansman mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiği savunulmaktadır. Günümüzde Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzasında iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin şiddetli bir biçimde görülmesi, Türkiye'de en az depremler kadar iklim değişikliği ile ilişkili afetler konusunda da ivedi çözümlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin bu süreçte ulusal uyum kapasitesini artırması, iklim değişikliğiyle mücadele ve afet risk yönetimi konularında bütünleşik politika çerçeveleri geliştirmesi ve uluslararası iş birliğini güçlendirmesi gerekmektedir. Uluslararası fonlardan etkin bir şekilde yararlanmalı, yenilikçi projelerin enerji, tarım, ulaşım ve şehircilik sektörlerinde teşvik edilmesi sağlanmalıdır. Yerel düzeyde dirençlilik kapasitesi artırılmalı, erken uyarı sistemleri geliştirilmeli, toplumsal dayanışma ve farkındalık yaygınlaştırılmalıdır. Bu çözümler bütünleşik olarak ele alınmalı, sürdürülebilir bağlamda tüm kamu kurumları, yerel/mahalli yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından birlikte hayata geçirilmelidir. Bu tez çalışmasının amacı, iklim değişikliğine uyum ile afet risk yönetimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, Türkiye'de bu iki yaklaşımın bütünleşik olarak nasıl ele alınabileceğini ortaya koyarak, literatüre ve politika geliştirme süreçlerine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change has become an environmental, economic and social crisis globally as a result of increasing greenhouse gas emissions due to human activities. Since the Industrial Revolution, the increase in the concentration of carbon dioxide (CO₂) in the atmosphere from 280 ppm to 422 ppm by 2024 has caused the global climate system to deteriorate. Global temperature increase causes sea level rise, glacier melting and ecosystem disruption, leading to an increase in the frequency and severity of extreme weather events, thus causing disasters such as floods, droughts, storms and forest fires to become widespread, while also causing infrastructure damage, decreasing agricultural production and interruptions in energy supply, which spark off increasing costs. In addition, disasters cause significant loss of life and property, especially in developing countries such as Turkey and among vulnerable groups. There are grievances that threaten public health such as access to drinking water and food, air and environmental pollution, and problems that exceed resilience capacity. International documents such as the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and the Paris Climate Agreement aim to strengthen international cooperation against climate change. It is argued in the conferences of the parties (COP) that the existing adaptation and financing mechanisms should be improved. Since the negative effects of climate change are severely seen in the Mediterranean basin, where Türkiye is located, urgent solutions need to be developed in Türkiye for disasters related to climate change as much as for earthquakes. In this process, Turkey needs to increase its national adaptation capacity, develop integrated policy frameworks on combating climate change and disaster risk management, and strengthen international co-operation. International funds should be utilised effectively and innovative projects should be encouraged in energy, agriculture, transport and urbanisation sectors. Resilience capacity should be increased at local level, early warning systems should be developed, social solidarity and awareness should be spread. These solutions should be handled in an integrated manner and should be implemented together by all public institutions, local/local administrations, private sector and non-governmental organisations in a sustainable context. The aim of this thesis is to evaluate the relationship between climate change adaptation and disaster risk management and to contribute to the literature and policy development processes by revealing how these two approaches can be handled in an integrated manner in Turkey.