İş hukukunda teminat senetleri
Colleteral bills in labor law
- Tez No: 929191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Düzenleyen ve lehtar arasındaki temel hukuki ilişkide işleme konulması teminat şartına bağlanan kambiyo senetlerine teminat senetleri denilmektedir. Bu bakımdan düzenlendiği esnada da bedelsiz olan senetlerdir. Düzenlenme iradesinin esas alınması nedeniyle bu senetlere teminat amacıyla düzenlenen kambiyo senetleri de denilmektedir. Öte yandan yargı organlarınca bir kambiyo senedinin teminat senedi olarak anılması ancak mahkeme karşısında hangi hukuki ilişkinin teminatı olduğunun ispatı ile mümkündür. Bu senetler ise ispat hukukunu da ilgilendirir biçimde dar anlamda teminat senetlerini ifade etmektedir. İşçi ile işveren arasında yapılacak iş sözleşmesi de belli birtakım riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle işverenler tarafından doğabilecek zararlara ilişkin işçilerden teminat amacıyla kambiyo senedi düzenlenmesi istenebilmektedir. Bu senetler de iş hukukunda teminat senetleri olarak anılmaktadır ve zararın ne zaman ve ne miktar doğacağı bilinmediğinden genellikle açık kambiyo senedi şeklinde düzenlemektedir. Bu senetler işverenin zararı, işçinin borcu ve yedindeki ile sınırlı olarak işçiden kambiyo senetlerine özgü takip ile talep edilebilmektedir. Teminat senetlerinin hangi hukuki ilişkinin teminatı olduğu ve hukuki ilişkinin ispatı halinde karşılığının bulunup bulunmadığı izlenecek hukuki süreç ile mahkemelerce incelenmektedir. İş hukukunda teminat senetleri ise özel bir düzenlemeye tabi olmadığından işçiyi üçüncü kişilere karşı savunmasız kalmakta ve icra tehdidiyle ödeme yapmak zorunda bırakabilmektedir. Bu nedenle iş hukukunda teminat senetlerinin tüketici hukukunda olduğu gibi nama yazılı senet şeklinde düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Bills of exchange, the execution of which is conditioned on collateral in the fundamental legal relationship between the drawer and the beneficiary, are called collateral bills. In this respect, these bills are free of charge at the time they are arranged. Since the will to regulate is taken as the basis, these bills are also called bills of exchange issued for collateral purposes. On the other hand, the judicial bodies can only refer to a bill of exchange as a colleteral bills if it proves the legal relationship it is a colleteral for in the court. These bills refer to colleteral bills in the narrow sense, as they concern the law of evidence. The employment contract between the employee and the employer also contains possible risks. For this reason, employers may request that employees prepare a bill of exchange as collateral for damages that may arise. These bills are also referred to as Collateral bills in labor law. Since it is not known when and how much the damage will occur, it is usually arranged in the form of an open bill of exchange. These bills can be requested from the employee with a procedure specific to bills of exchange, limited to the employer's damage, the employee's debt and the item in the employee's posession. The determination of which legal relationship a colleteral bill secures, as well as whether a corresponding debt exists upon proof of that legal relationship, is subject to judicial review in accordance with the applicable legal process. Since colleteral bills are not subject to a special regulation in labor law, the worker is left defenseless against third parties and may be forced to make payments under threat of execution. For this reason, we belive that colleteral bill in labor law should be arranged in the form of registered bills of exchange, as in consumer law.