Restoranlarda dijital teknolojilerin besin güvenliği uygulamaları üzerindeki etkisi
The impact of digital technologies on food safety practices in restaurants
- Tez No: 929196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Besin güvenliği, halk sağlığını korumak ve güvenli gıda tüketimini sağlamak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çerçevede, bireylerin besin güvenliği uygulamalarına yönelik algılarının ve bu algılarda etkili olan faktörlerin araştırılması önemli bir araştırma konusu olmuştur. Araştırma bulguları, besin güvenliği uygulamaları ve unsurlarına yönelik algıların, demografik faktörlerden bağımsız olarak benzer seviyelerde olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan analizler, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve kurumdaki deneyim süresinin bu algılar üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmadığını göstermektedir. Katılımcıların besin güvenliği konusunda geliştirdikleri farkındalık, kişisel özelliklerden bağımsız bir şekilde genel bir eğilim göstermektedir. Bununla birlikte, eğitim düzeyinin besin güvenliği uygulamaları üzerindeki etkisinin daha belirgin olduğu, ancak besin güvenliği unsurlarına ilişkin algılarda anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Eğitim düzeyinin bu sonuçlar üzerindeki etkisi daha derinlemesine incelenmelidir, zira daha yüksek eğitim seviyesine sahip bireylerin uygulamalara daha az önem verdikleri görülebilir. Bu durum, eğitim seviyesinin bilgi düzeyiyle ilişkisinin yanı sıra, pratik uygulamaların değerlendirilmesinde de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler Besin güvenliği, halk sağlığı, demografik faktörler
Özet (Çeviri)
Food safety plays a critical role in protecting public health and ensuring safe food consumption. In this context, the perceptions of individuals regarding food safety practices and the factors that influence these perceptions have become an important research topic. The research findings reveal that the perceptions of food safety practices and elements remain at similar levels, independent of demographic factors. The analysis shows that gender, age, education level, and length of experience in the institution do not have a significant impact on these perceptions. The awareness developed by the participants regarding food safety shows a general trend that is independent of personal characteristics. However, it has been observed that the impact of education level on food safety practices is more pronounced, although no significant difference is found in perceptions related to food safety elements. The effect of education level on these results should be examined more thoroughly, as individuals with higher education levels may place less emphasis on the practices. This suggests that education level may not only be related to knowledge but also play a role in the evaluation of practical applications. Keywords Food safety, public health, demographic factors