Ebeveynlerin çocuklarının riskli oyunlara ve dijital araç kullanma alışkanlıklarına yönelik yaklaşımlarının incelenmesi
Examining the approaches of children of games towards risky games and digital tool usage habits
- Tez No: 929195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÜNLÜER, PROF. DR. ASLI EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi çağındaki çocukların annelerinin, çocuklarının riskli oyunlar oynamasına ne kadar izin verdiğini ve bu çocukların teknolojiyle olan etkileşimlerini incelemektir. Araştırmada, tarama modellerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 36-60 aylık çocuğa sahip olan 200 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak demografik özelliklerin yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”, Ünüvar ve Kanyılmaz (2017) tarafından geliştirilen“Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”, Yıldız ve Kanak (2021) tarafından oluşturulan“Okul Öncesi Dönem Çocukların Dijital Oyun Oynama ve Kullanma Alışkanlıklarına Yönelik Ebeveyn Yaklaşımları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım testi sonuçlarına göre parametrik testlerden ANOVA, T testi, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre annelerin yaş grupları, sahip oldukları çocuk sayısı, öğrenim durumu, spor yapma durumları ve çocuklarının okul dışı spor faaliyetlerine katılım durumu riskli oyunlara yönelik tutumlarını anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Araştırmada, annelerin çocuklarının dijital ara kullanma alışkanlıklarına yönelik yaklaşımlarının bazı değişkenlere göre farklılık gösterdiği, bazı değişkenlere göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Annelerin yaşları, sahip oldukları çocuk sayısı ve çocuklarının okul dışı spor faaliyetlerine katılım durumlarına göre yaklaşımlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, spor yapma durumlarına göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin dijital araç kullanma alışkanlıklarına yönelik yaklaşımları ile riskli oyuna izin verme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve dijital araç kullanma alışkanlıklarına yönelik yaklaşımlarının, riskli oyuna izin verme tutumlarını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the extent to which mothers of preschool children allow their children to play risky games and the interactions of these children with technology. The descriptive screening model, which is one of the screening models, was used in the research. The sample of the research consists of 200 mothers with children aged 36-60 months. The“Personal Information Form”including demographic characteristics, the“Risky Games Permission Scale”developed by Ünüvar and Kanyılmaz (2017), and the“Parental Approaches to Preschool Children's Digital Game Playing and Use Habits Scale”created by Yıldız and Kanak (2021) were used as data collection tools. A statistical program was used in the analysis of the data. In the analysis of the data, ANOVA, T test, Pearson Correlation Analysis, and Simple Linear Regression Analysis from the parametric tests were used according to the normal distribution test results. According to the results obtained in the study, the mothers' age groups, the number of children they have, their educational status, their sports activities and their children's participation in out-of-school sports activities significantly affect their attitudes towards risky games. In the study, it was determined that the mothers' approaches to their children's digital device usage habits differed according to some variables, but did not show a significant difference according to some variables. While there was no significant difference in the mothers' approaches according to their ages, the number of children they have and their children's participation in out-of-school sports activities, it was determined that there was a significant difference according to their sports activities. In addition, it was determined that there was a significant relationship between the mothers' approaches to their digital device usage habits and their level of allowing risky games, and that their approaches to their digital device usage habits significantly predicted their attitudes towards allowing risky games.