Din hakkında öğrenme modeli olarak uluslararası bakalorya dünya dinleri (World religions) dersi
International baccalaureate world religions course as a learning model about religion
- Tez No: 929197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde, UB Dünya Dinleri dersinin temel felsefesi, amaçları, içeriği, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, öğretmenin rolü ve öğrenci profili bağlamında Din Hakkında Öğrenme Modeli ile ne ölçüde örtüştüğünü belirlemek amaçlanmıştır. Tez iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın problem durumu, amacı, önemi, konunun sınırlılıkları, yöntemi, ilgili çalışmalar yer almaktadır. Birinci bölümde Uluslararası Bakalorya programı hakkında bilgi verilmiştir ve Dünya Dinleri dersinin içeriği incelenmiştir. İkinci bölümde genel olarak din öğretim modelleri üzerinde durulmuş, din hakkında öğrenme modeli ve UB Dünya Dinleri dersinin temel felsefesi, amaçları, içeriği, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, öğretmenin rolü ve öğrenci profili bağlamında karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise UB Dünya Dinleri dersiyle Din Hakkında Öğrenme Modelinin uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the extent to which the International Baccalaureate (IB) World Religions course aligns with the Learning About Religion Model in terms of its core philosophy, objectives, content, assessment and evaluation methods, the role of the teacher, and the student profile. The thesis consists of two chapters and a conclusion. The introduction addresses the research problem, objectives, significance, limitations, methodology, and related studies. The first chapter provides information about the International Baccalaureate program and examines the content of the World Religions course. The second chapter focuses on general models of religious education, comparing the Learning About Religion Model with the core philosophy, objectives, content, assessment and evaluation methods, the role of the teacher, and the student profile of the IB World Religions course. In the conclusion, the compatibility of the IB World Religions course with the Learning About Religion Model is evaluated.