Ortaokul 5. sınıf fen bilimleri dersinin müzikle desteklenmesinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of supporting secondary school 5th grade science course with music on student achievement
- Tez No: 929198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersinde Müzik Destekli Fen Öğretimi' nin, öğrenci başarısına etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Örneklemi, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında Tokat ilinde bir devlet okulunda eğitim öğretim gören (47) kırk yedi beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, akademik başarı seviyeleri birbirine yakın mevcut iki şube ile çalışılmıştır. Bu şubelerden deney grubu ve kontrol grubu seçimi, okul idaresi tarafından yapılan ön yargısız ve rastgele yapılmış kura sonucu gerçekleşmiştir. Uygulama öncesi araştırmacı tarafından popüler ezgiler üzerine,“Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım”ünitesini kapsayan altı adet söz yazılmıştır. Yazılan sözler araştırmacı tarafından uygun alt yapı üzerine seslendirilerek kayıt altına alınmış, araştırmada kullanılmaya hazır hale getirilmiştir. Mesleki deneyimi on yıl ve üzerinde olan dört fen bilimleri öğretmeni ile araştırmacı tarafından geliştirilen otuz beş soru paylaşılarak görüşleri alınmıştır. Alınan olumlu dönütlerden sonra sorular iki alan uzmanı ile belirtke tablosu da eklenerek paylaşılmıştır. Alan uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda üç soru çıkarılarak soru sayısı otuz ikiye düşürülmüştür. Alınan uzman fikirleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen sorular pilot uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Altıncı sınıfta okuyan doksan sekiz öğrenciye, pilot uygulama yapılmıştır. (TAP 6) Analiz Programı verilerinden elde edilen sonuçlar incelenerek soru sayısı 24'e düşürülmüştür. Fen öğretiminde müziğin öğrenci başarısına etkisini araştıran bu çalışmada, deney ve kontrol gruplarının her ikisine de mevcut Fen Bilimleri eğitim- öğretim programı ders öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Araştırmacı, deney grubunun yanı sıra kontrol grubunun da uygulama süresince eğitim-öğretim ortamında fiziksel olarak bulunmuştur. Deney grubunda kontrol grubundan farklı olarak dersin ilk on dakikası olan derse giriş bölümünde ilgili kazanımlarla ilgili araştırmacı tarafından sözleri yazılarak hazırlanmış şarkılar dinlettirilmiştir. Ünite çalışması üç hafta devam etmiştir. Araştırmada, ön test- son test- kalıcılık testleri (dört hafta ve sekiz hafta sonra) uygulanmış, veri toplama aracı olarak“Başarı Testi”kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen veriler, bağımsız gruplar t testi ve bağımlı gruplar t testi ile SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma grubuna uygulanan, ön test- son test, dört hafta sonra yapılan kalıcılık testleri ve sekiz hafta sonra yapılan kalıcılık testleri sonuçları karşılaştırılıp incelendiğinde, deney grubu lehine anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Müziğin, Fen Bilimleri dersinde, öğretim yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise araştırmanın alt problemlerine ilişkin elde edilen bulgular dikkate alınarak sunulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of music-assisted instruction on student achievement in Science Course. In the study, quasi-experimental design with control group was preferred from quantitative research methods. The sample consisted of (47) forty-seven fifth grade students who benefited from educational activities in a public school in Tokat province in the 2016-2017 academic year. In the study, two existing classes with close academic achievement levels were studied. The selection of the experimental group and the control group from these classes was done as a result of an unprejudiced and random lottery made by the school administration. Before the application, the researcher wrote six lyrics covering the unit“Let's Visit the World of Living Things”on popular melodies. The written lyrics were recorded by the researcher by vocalizing them on the appropriate infrastructure and made ready to be used in the research. Thirty-five questions developed by the researcher were shared with four science teachers with ten years or more of professional experience and their opinions were obtained. After receiving positive feedback, the questions were shared with two field experts by adding the table of specifications. With the opinions of the field experts, the number of questions was reduced to thirty-two by removing three questions. The questions developed by the researcher in line with the expert opinions received were made ready for the pilot application. The pilot study was conducted with ninety-eight sixth grade students. The results were analysed according to the test analysis program (TAP 6) and the number of questions was reduced to 24. In the study investigating the effect of music on student achievement in science teaching, the current science curriculum was applied to both experimental and control groups by the course teacher. The researcher was physically present in the education and training environment of the experimental group as well as the control group during the implementation. In the experimental group, unlike the control group, songs prepared by the researcher with lyrics written by the researcher were played in the first ten minutes of the lesson which is the introduction part of the lesson. The study lasted for three weeks. In the study, pre-test, post-test and retention tests (four weeks and eight weeks later) were applied and“The Achievement Test”was used as a data collection tool. The data obtained from the experimental and control groups were analysed with independent-samples t-test and paired-samples t-test using the SPSS program. When the results of the pre-test, post-test, retention tests conducted after four weeks, and retention tests conducted after eight weeks were compared and analysed, a significant difference was found in favour of the experimental group. It was concluded that music can be used as a teaching method in science lessons. In the last part of the study, suggestions were presented based on the findings obtained regarding the sub-problems of the study.