Soğuksu Ulusal Park'ta yayılış gösteren Odiellus lendli (Soerensen, 1894) türünün filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of Odiellus lendli (Soerensen, 1894) distributed in Soğuksu National Park
- Tez No: 929212
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİYE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında Ankara Soğuksu Milli Parkı'nda yayılış gösteren Phalangiidae familyasında yer alan Odiellus lendlii türünün DNA barkodlamasına dayalı yöntem kullanılarak moleküler karakterizasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Haziran 2022 ile Eylül 2023 tarihleri arasında toplanan Odiellus lendli örneklerinden DNA izolasyonu yapıldı. Daha sonra mitokondriyal COI, 18S rRNA, 16S rRNA, ITS1 ve ITS2 genlerine ait primerler kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve DNA dizi analizi yapıldı. Chromas programı ile elde edilen FASTA formatındaki diziler, NCBI-BLAST veri tabanındaki diğer Phalangiidae veya Odiellus türlerindeki dizilerle karşılaştırıldı. Filogenetik analiz için diziler MEGA (v.7.0) programına yüklendi ve Maksimum Likelihood yöntemi, Tamura-Nei/Jukes Cantor Modeli, Bootstrap 1000'de filogenetik ağaçlar oluşturuldu. Sonuç olarak bu çalışma ilk moleküler araştırmadır. Ankara Soğuksu Milli Parkı'nda yayılış gösteren Odiellus lendlii'ye ait bu gen bölgelerinin GenBank'a kaydı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the molecular characterization of Odiellus lendli in the family Phalangiidae spreading in Ankara Soğuksu National Park, using the method based on DNA barcoding. DNA isolation was performed using the samples of Odiellus lendlii collected between June 2022 and September 2023. Then, Polymerase Chain Reaction (PCR) and DNA sequence analysis were performed using primers of the mitochondrial COI, 18S rRNA, 16S rRNA, ITS1, and ITS2 genes. The sequences in FASTA format obtained with the Chromas program were compared to those in other Phalangiidae or Odiellus species in the NCBI-BLAST database in the world. For phylogenetic analysis, the sequences were uploaded into the MEGA (v.7.0) program, and phylogenetic trees were created in the Maximum Likelihood method, Tamura-Nei/Jukes Cantor Model, Bootstrap 1000. In conclusion, this study is the first molecular research on Odiellus lendlii spreading in Ankara Soğuksu National Park, and provides record to the GenBank.