Kefirden izole edilen bazı laktik asit bakterilerinin metabolik, antimikrobiyal ve plasmid DNA'larının incelenmesi
Studies on metabolic, antimicrobial and plasmid-DNA profiles of some lactic acid bacteria isolated from kefir
  1. Tez No: 68057
  2. Yazar: ZEHRA NUR MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
KEFİRDEN İZOLE EDİLEN BAZI LAKTIK ASİT BAKTERİLERİNİN METABOLİK, ANTİMİKROBİYAL VE PLASMİD DNA 'LARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zehra Nur MUMCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1997 ÖZET Araştırmada, kefir örneklerinden toplam 42 adet laktik asit bakterisi (LAB) izole edilmiştir. İzolatların 21 adedi Lactobacillus ve 21 adedi de Streptococcus olarak tanımlanmıştır. Bakterilerin identifikasyon sonuçlan; 1 adet Lactobacillus acidophilus, 2 adet L. helveticus, 4 adet L. casei, 3 adet L. bulgaricus, 6 adet L. lactis, 3 adet L. plantarum, 2 adet L. brevis, 4 adet S. lactis, 3 adet S. thermophilus, 3 adet S. durans ve 11 adet S. cremoris olduğunu göstermiştir. Lactobacillus ve Streptococcus bakterilerinin laktik asit, hidrojen peroksit, hidrojen sülfür, proteolitik aktivite, asetaldehit üretimleri belirlenmiştir. Ayrıca Streptococcus bakterilerinin diasetil üretimleri de saptanmıştır. Lactobacillus ve Streptococcus suşlannın Escherichia coli, Staphylococcus aureus koagülaz (+), mutant Staphylococcus aureus koagülaz (-), Bacillus subtilis ve Pseudomonas aeruginosa üzerindeki inhibisyon etkileri agar difftizyon yöntemiyle belirlenmiştir. Bu bakterilerin bakteriosin üretimleri, aynı test bakterileri üzerinde uygulanmıştır.Ayrıca, bu bakterilerin PHB üretimleri de tespit edilmiştir. PHB verimi (kuru hücre ağırlığına göre) Lactobacillus suşlannda %0,52-25,55 arasında, Streptococcus suşlarında %0,61-13,69 arasında saptanmıştır. Yüksek inhibisyon gösteren 5 Lactobacillus ve 6 Streptococcus susunun plasmid DNA profilleri de çıkarılmıştır. L. acidophilus ZİL susunda 13,42, 7,02 ve 3,58 kb ağırlığında 3 plasmid, L. casei Z3L susunda 25,42, 21,34 ve 11,47 kb ağırlığında 3 plasmid, L. brevis Z13L susunda 34,23, 25,42, 20,42, 9,13 ve 2,59 kb ağırlığında beş plasmid, S. lactis Z1S susunda 23,70, 20,61, 17,15 ve 8,67 kb ağırlığında dört plasmid, S. lactis Z3S susunda 23,49, 16,41 kb ağırlığında iki plasmid, S. dıırans Z15S susunda 21,89, 18,39, 17,29, 8,89 ve 4,42 kb ağırlığında beş plasmid bulunduğu, L. casei Z4L, L. bulgaricus Z8L, S. thermophilus Z5S, S. cremoris Z6S ve Z10S suşlanmn ise plasmid DNA içermediği tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.02.00 Anahtar Kelimeler : Kefir, Lactobacillus, Streptococcus, metabolik ve antimikrobiyal aktivite, plasmid, biyoplastik (Poly-P-hydroxybutyrate) üretimi Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
in STUDIES ON METABOLIC, ANTIMICROBIAL AND PLASMID-DNA PROFDLIES OF SOME LACTIC ACID BACTERIA ISOLATED FROM KEFBR (M. Sc. Thesis) Zehra Nur MUMCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1997 ABSTRACT In this research, a total of 42 lactic acid bacteria (LAB) were isolated. The isolated bacteria were 21 isolates of Lactobacillus spp. and 21 isolates were Streptococcus spp. Identification results of the bacteria were; 1 species of Lactobacillus acidophilus, 2 species of L. helveticus, 4 species of L. casei, 3 species of L. bulgaricus, 6 species of L. lactis, 3 species of L. plantarum, 2 species of L. brevis, 4 species of S. lactis, 3 species of S. thermophilus, 3 species of S. durans and 1 1 species of S. cremoris. Amount of lactic acid, hydrogen peroxide, hydrogen sulfide, acetaldehyde and proteolytic activities of Lactobacillus and Streptococcus species was estimated. Amount of diacetyl produced by Streptococcus species was also determined. Inhibitory effect of Lactobacillus and Streptococcus strains on Escherichia coli, coag.(+) Staphylococcus aureus, mutant coag.(-) Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis and Pseudomonas aeroginosa was tested. Also, bacteriosin produced by the strains and inhibitory activities of these material were tested on tested bacteria.Amount of PHB produced by the bacteria was estimated. Amount of PHB produced by Lactobacillus and Streptococcus species according to dry cell wt. was 0,52-25,55 and 0,61-13,69%, respectively. Five Lactobacillus spp. and 6 Streptococcus spp. with high inhibition activities were used for shading their plasmid DNA profiles. L. acidophilus ZİL contains 3 plasmids (13,42, 7,02 and 3,58 kb), L. casei Z3L contains 3 plasmids (25,42, 21,34 and 1 1,47 kb), L. brevis Z13L contains 5 plasmids (34,23, 25,42, 20,42, 9,13 and 2,59 kb), S. lactis Z1S contains 4 plasmids (23,70, 20,61, 17,15 and 8,67 kb), S. laclis Z3S contains 2 plasmids (23,49, 16,41 kb), S. durans Z15S contains 5 plasmids (21,89, 18,39, 17,29, 8,89 and 4,42 kb). L. casei 7AL, L. bulgaricus Z8L, S. thermophilus Z5S, S. cremoris Z6S and Z10S strains did not have any plasmid. Science Code : 401.02.00 Key Words : Kefir, Lactobacillus, Streptococcus, metabolic and antimicrobial activities, plasmid, bioplastic (Poly-P-hydroxybutyrate) Page Number : 129 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yavuz BEY ATLI