İlköğretim okullarının altıncı sınıfları için yazılan Türkçe ders kitapları üzerine bir inceleme
- Tez No: 92923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İlköğretimin II. Kademesinde Türkçe öğretimiyle ilgili pek çok sorun yaşanmaktadır. Bu sorunların başında dil öğretiminde kullanılan en önemli materyallerden biri olan ders kitaplarının çoğunun gereken nitelik ve vasıflara sahip olmaması gelmektedir. Bu nedenle teze konu olan ilköğretimin 6. sınıflarında okutulan üç Türkçe ders kitabının incelenmesi seçilmiştir. Tezde I kitap olarak adlandırılan 6. sınıf Türkçe ders kitabı Yıldırım Yayınlan tarafından basılmıştır, yazarları Metin GÜL ve Muhsin KÖKTÜRK'dür. II.Kitap Fil Yayınevince basılmıştır, yazarları Salih SARICA ve Mustafa GÜNDÜZ' dür. II. Kitap ise Serhat Yayınevi tarafından basılmıştır, yazarları Yaşar YÖRÜK, Ali İhsan MIHÇI, Salih BASER' dir. Tezin birinci bölümünde tezde incelemeye konu olan üç kitap şekil özellikleri bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca adı geçen kitaplarda bibliyografya ve sözlük çalışmasına yer verilip verilmediği, renkli veya siyah beyaz resim, harita bulunup bulunmadığı tespit edilmiştir. Tezin İkinci bölümde kitaplar içerik özellikler bakımından incelenmiştir. Kitaplardaki metinler yazarları, tarz ve türleri, dil ve ifade özellikleri yönlerinden değerlendirilmiştir. Metin altı sorularının taksonomik düzeyleri belirlenmiştir. Metinlerin dil bilgisi bölümleri konuları aktarış özellikleri bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ele alınan kitaplar dilin önemli unsurlarından olan telaffuz ve yazım yönlerinden incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tezde incelemeye konu olan üç Türkçe ders kitabı ile ilgili varılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Numerous problems are encountered in the 2nd Phase of Primary Education with regards to Turkish teaching. The leading problem extends from the inefficiencies of the textbooks, which are one of the most significant materials used in language teaching, in terms of characteristics and qualities. For this reason, the subject of the thesis has been selected as study of the three Turkish textbooks used in the 6th Grade of primary education. The Turkish textbook of the 6th Class, which is called Book I in the thesis, is published by Yıldırım Publications and the authors are Metin GÜL and Muhsin KÖKTÜRK. Book II is published by Fil Publications and the authors are Salih SARICA and Mustafa GÜNDÜZ. Book III is published by Serhat Publications and the authors are Yaşar YÖRÜK, Ali İhsan MIHÇI and Salih BAŞER. In the first chapter of the thesis, the three subject books of the study have been examined in a comparative manner in terms of form. Moreover, it has been determined whether bibliography and glossaries were included in these books and whether they had color or black and white drawings or maps. In the second chapter of the thesis, the books have been examined in terms of content. The text of the books has been assessed in terms of authors, style and type, language and expression. The taxonomic levels of the questions given under the texts were determined. The grammar sections of the texts were studied in terms of manner of citation. In chapter three, the books were examined in terms of grammar and writing which constitute the significant elements of a language. In chapter four, the conclusions that have been acquired as a result of the study realized on the three Tukish textbooks have been set forth. DOKÜMANTASYON KEBOCOi