Ergenlere yönelik ADDT (Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi) yaklaşımı temelli mobil uygulama geliştirilmesi ve uygulamanın iletişim becerisi, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan inançlar üzerine etkisi
Development of mobile application based on ADPT (Rational Emotional Behavioral Therapy) approach for adolescents and its effects on communication skills, cognitive flexibility and irrational beliefs
  1. Tez No: 929230
  2. Yazar: ZEYNEP HAŞİMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN BÖLÜKBAŞI MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ergenlere yönelik ADDT temelli mobil uygulama geliştirmek ve uygulamanın iletişim becerileri, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan inançlar üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel analizlerin bir arada kullanıldığı karma desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunu iki grup (deney grubu ve kontrol grubu) ve üç ölçüm (ön test, son test ve izleme) olarak tasarlanmış yarı deneysel desen oluşturmuştur. Çalışmanın bağımsız değişkenini ergenlere yönelik geliştirilen Think In mobil uygulamasının uygulanması, bağımlı değişkenlerini ise ergenlerin iletişim becerileri, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan düzeyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yüz yüze eğitime devam eden gönüllü lise öğrencilerinden -rastgele- oluşturulmuştur. Çalışma grubu deney grubunda 9, kontrol grubunda 8 olmak üzere toplam 17 kişiden oluşmuştur. Çalışma grubuna uygulama öncesinde (ön-test), uygulama sonrasında (son-test) ve uygulama tamamlandıktan 4 hafta sonra (son-test)“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Mantıksız İnançlar Ölçeği-Ergen Formu”uygulanmıştır. Deney grubu, araştırma kapsamında geliştirilen mobil uygulamayı telefonlarına indirip uygulamış, kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Elde edilen verilerin analizinde öncelikle verilerin normal dağılımı için basıklık, çarpıklık ve Shapiro Wilk anlamlılık değerleri incelenmiştir. Varyans homojenliği için Levene testi, küresellik varsayımı için Mauchly Küresellik Testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test puanlarını karşılaştırmak için Bağımsız Gruplar T-testi analizi yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanların değişkenler açısından karşılaştırmak için Karma Ölçümlü İki Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Nitel verilerin elde edilmesi için araştırmacı tarafından deneysel çalışmanın tamamlanmasının ardından uygulamayı tamamladıktan sonraki bir hafta içinde deney grubu katılımcılarıyla yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nitel veriler tümevarımsal analiz çerçevesinde betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada elde edilen nicel bulgular ergenlere yönelik geliştirilen ADDT temelli mobil uygulamanın ergenlerin iletişim becerileri, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan inanç düzeylerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Araştırmada elde edilen nitel bulgular, uygulama tamamlandıktan sonra deney grubu ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme analizlerinde; katılımcıların kendini tanıma, iletişim becerilerinde olumlu değişim, duygu kontrolü, esnek düşünme, akılcı ve akılcı olmayan inançları tanıma ve düşünceleri sınıflandırma konularında yeni beceriler kazandıklarına ilişkin görüşlere sahip olduklarını göstermiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmadan elde edilen nicel bulgular, geliştirilen uygulamanın ergenlerin iletişim becerisi, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan inançları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ancak deney grubu katılımcıları ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel bulgular, katılımcıların öz farkındalıklarının artması, düşünce süreçlerini kontrol etmeleri, olumsuz duygularla başa çıkabilmeleri, iletişimlerinin daha iyi olmasına yönelik ifadeleri; uygulamanın araştırmanın değişkenleri olan iletişim becerileri, bilişsel esneklik ve akılcı olmayan inançlar üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Söz konusu bilgi ve becerilerin kazanımına yönelik ifadeler, uygulamanın katılımcılar üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermekte olup ergenlik dönemindeki bireylerin gelişim süreçlerine destek olması amacıyla kullanımı uygundur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to develop a mobile application based on REBT (rational emotional behavioral therapy) for adolescents and to examine the effects of the application on communication skills, cognitive flexibility and irrational beliefs. Method: A mixed design was used in the study in which quantitative and qualitative analyzes were used together. The quantitative dimension of the study constituted the quasi-experimental design designed as two groups (experimental group and control group) and three measurements (pre-test, post-test and follow-up). The independent variable of the study is the application of the“Think In Mobile Application Developed for Adolescents”and the dependent variable is the communication skills, cognitive flexibility and irrational beliefs levels of adolescents. The study group of the study was formed -randomly- from volunteer high school students who were continuing face-to-face education in the second semester of the 2023-2024 academic year. The study group consisted of 17 people in total, 9 in the experimental group and 8 in the control group. The“Communication Skills Assessment Scale, Cognitive Flexibility Scale, Irrational Beliefs Scale-Adolescent Form”were applied to the study group before the application (pre-test), after the application (post-test) and 4 weeks after the application was completed (post-test). The experimental group downloaded and completed the mobile application developed within the scope of the research to their phones, and no procedure was applied to the control group. In the analysis of the obtained data, firstly, kurtosis, skewness and Shapiro Wilk significance values ​​were examined for the normal distribution of the data. Levene test was applied for variance homogeneity, and Mauchly Sphericity Test was applied for sphericity assumption. Independent Groups T-test analysis was performed to compare the pre-test scores of the experimental and control groups. Mixed measures two-way ANOVA was used to compare the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups in terms of variables. After the completion of the experimental study, semi-structured individual interviews were conducted with the experimental group participants. The qualitative data obtained were analyzed with the descriptive analysis technique within the framework of inductive analysis. Results: The quantitative findings obtained in the study show that the REBT- based mobile application developed for adolescents does not have a significant effect on the communication skills, cognitive flexibility and irrational belief levels of adolescents. The qualitative findings obtained in the study showed that the participants had opinions regarding the positive change in their communication skills, emotional control, flexible thinking, recognizing rational and irrational beliefs and classifying thoughts in the semi- structured interview analyses conducted with the experimental group after the application was completed. Conclusion and Suggestions: The quantitative findings obtained from the study showed that the developed application did not have a significant effect on the communication skills, cognitive flexibility and irrational beliefs of the adolescents. However, the qualitative findings obtained from the semi-structured interviews conducted with the experimental group participants, the expressions of the participants regarding their increased self-awareness, control of their thought processes, ability to cope with negative emotions and better communication, show that the application is effective on the variables of the study, which are communication skills, cognitive flexibility and irrational beliefs. The expressions regarding the acquisition of the said knowledge and skills show that the application has a positive effect on the participants and its use is suitable for supporting the development processes of individuals in adolescence.