Kent kökenli eğlenceler bağlamında barlar ve gece kulüpleri: Eskişehir örneği
Bars and nightclubs in the context of urban-based entertainment: The case of Eskişehir
- Tez No: 929233
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BÜYÜKOKUTAN TÖRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bireylerin hayatlarının önemli bir parçası olarak süregelen eğlence ihtiyacı, her dönemde çeşitli faaliyetlerle giderilmeye çalışılmıştır. Kırsaldan kente göç, teknolojinin gelişimi ve erişilebilirliği, ulaşım araçlarının gelişimi, bireysel boş zaman saatlerinin artması gibi nedenlerle kent ortamında yeni bir yaşam tarzı oluşmaya başlamış, bu yeni yaşam tarzı her alanda olduğu gibi eğlence faaliyetlerinde de kendini hissettirmeye başlamıştır. Kent merkezlerinde Batı kökenli yeni eğlence biçimlerinden olan barlar ve gece kulüpleri peşi sıra açılmış, eğlence ve gece hayatı bir bütün olarak algılanmaya başlanmıştır. Öğrenci kenti olarak anılan Eskişehir'de düzenlenen bar ve gece kulübü eğlenceleri çeşitli oyunlarla ve konsept partilerle çeşitlendirilmiş, her yaştan ve her kesimden bireylerin kendilerinden bir şeyler bulabildikleri, eğlendikleri ve sosyalleştikleri mekânlar hâline gelerek âdeta sosyal yaşam alanı hâline dönüşmüşlerdir. Çalışmada, Eskişehir kent merkezinde yer alan ve düzenledikleri çeşitli mekân içi aktivitelerle ön plana çıkan barlar ve gece kulüpleri tespit edilerek, bireylerin mekânları tercih nedenleri, mekânlarda oynanan oyunlar ve düzenlenen konsept partiler üzerinde durulmuş, söz konusu mekânlar halk bilimi inceleme yöntemleri çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for entertainment, which continues to be an important part of individuals' lives, has been tried to be met with various activities in every period. Due to reasons such as rural-urban migration, the development and accessibility of technology, the development of transportation vehicles, and the increase in individual leisure time hours, a new lifestyle has begun to emerge in the urban environment, and this new lifestyle has begun to make itself felt in entertainment activities as in every field. Bars and nightclubs, one of the new forms of entertainment of Western origin, were opened one after another in city centres, and entertainment and nightlife began to be perceived as a whole. In Eskisehir, which is known as a student city, bar and night club entertainment has been diversified with various games and concept parties, and they have become places where individuals of all ages and from all walks of life can find something from themselves, have fun and socialise. In this study, the bars and nightclubs in Eskisehir city centre, which come to the fore with various in-space activities they organise, were identified, the reasons why individuals prefer these places, the games played in the places and the concept parties organised in the places were focused on, and the places in question were evaluated within the framework of folklore investigation methods.