Latife Tekin'in 'Sevgili Arsız Ölüm' ve Isabel Allende'nin 'Ruhlar Evi' eserlerinin feminist eleştiri bağlamında karşılaştırılması
A comparison of Latife Tekin's 'Dear Shameless Death' and Isabel Allende's 'The House of the Spirits' in a feminist perspective
  1. Tez No: 929232
  2. Yazar: GÖKAY VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Edebiyat, toplumsal ve kültürel dönüşümlerin bir aynası olarak toplumdaki bireylerin kimliklerinin oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Tarih boyunca toplum tarafından yapılan sınırlandırmalar ve beklentilerle şekillenen baskı altındaki kadınların bireysel deneyimleri edebi eserlerde sıklıkla işlenmiştir. Kadınların seslerini duyurabilmeleri ancak feminizmin ve feminist eleştirinin ortaya çıkması sayesinde gerçekleşebilmiştir. Feminist edebiyat eleştirisi, kadınların edebi eserlerdeki eksik temsil edilişlerini ele alarak kadın imgesinin kullanımını eleştirmekte ve toplumsal cinsiyet dinamiklerini analiz etmek için güçlü bir eleştiri yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Latife Tekin'in 1983 yılında yayımladığı Sevgili Arsız Ölüm adlı romanıyla Isabel Allende'nin 1982 yılında yayımladığı Ruhlar Evi adlı romanının feminist edebiyat eleştirisi yöntemiyle karşılaştırmalı edebiyat bilimi ışığında karşılaştırması yapılacaktır. Çalışmada feminizm kavramı ve feminizm tarihi ile feminist edebiyat eleştirisinin temel yaklaşımları incelenecektir. Adı geçen her iki eserdeki kadın karakterlerin ataerkil toplumlarda karşılaştıkları baskılar, toplumsal cinsiyet rolleri, kadın dayanışması ve kadınların özgürlükleri gibi konular toplumsal ve kültürel öğelerine göre sosyolojik verilerle kültürle ve psikanalitik bakış açısıyla karşılaştırmalı bir şekilde irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Literature serves as a mirror of social and cultural transformations, playing a significant role in shaping the identities of individuals within society. Throughout history, the individual experiences of women oppressed by societal restrictions and expectations have often been reflected in literary works. Women's ability to voice their experiences became possible largely through the emergence of feminism and feminist criticism. Feminist literary criticism, as a powerful critical approach, criticizes the underrepresentation of women in literary texts by addressing the use of female images and stereotypes in examining the dynamics of gender roles. This thesis compares Latife Tekin's Dear Shameless Death (1983) and Isabel Allende's The House of the Spirits (1982) through the lens of feminist literary criticism in the light of comparative literary discipline. This thesis not only explores the basic approaches of feminist literary criticism but also analyzes the concept and history of feminism. Issues such as the oppression faced by the female characters in patriarchal societies, gender roles, women's solidarity and women's freedom in both works will be analyzed comparatively with sociological data, culture and psychoanalysis according to their social and cultural elements.