Sivil itaatsizliğin Türkiye'deki konumu
  1. Tez No: 92927
  2. Yazar: YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
122 ÖZET“Küçük bir direnme hakkı”olarak da adlandırılan sivil itaatsizlik halka açık, şiddet kullanmadan ve devletin haksız bir tutumuna karşı yapılan bir protesto eylemidir. Siyasi-ahlâki motivasyondan kaynaklanan bu eylem yasal değildir ve eylemci davranışının sonuçlarına katlanmaya hazırdır. öncüleri Sokrates, Henry David Thoreau ve Mahatma Gandhi olarak kabul edilen sivil itaatsizlik, diğer ülkelerde yıllardır tartışılıyor olmasına rağmen, bizim ülkemiz için yeni bir kavramdır. Bununla birlikte, sivil itaatsizlik olarak adı konmasa da, ülkemizde de sivil itaatsizlik harekeleri olmuştur. 1969'daki“Öğretmen Boykotu”,“3 Ocak Genel Direnişi”,“Bergama Köylülerinin Mücadelesi”ülkemizdeki bazı sivil itaatsizlik hareketleridir.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY Civil disobedience which is also called as“ a little right of resistance”is a protest action which is made open to the public, without using violence and against an unjust attitute of state. This action that is stemming from a political-etic motivation is illegal and the activist has been ready to endure the consequences of his pasture. Although civil disobedience, the leaders of which are accepted as Sokrates, Henry David Thoreau and Mahatma Gandhi has been discussed for many years in other countries, it is a new concept for our coyntry. Nevertheless there have been some civil disobedience movements in our country although they haven't named as“civil disobedience''. ”Teacher Boycott“ in 1969, ”the demonstrations of Saturday mothers“, ”General Resistance in 3 January“, ”campain of the villagers in Bergama" are some of the civil disobedience movements in our country.