Hayat ağacı sembolü ve bazı Türk sanat eserlerinde yer alan hayat ağacı figürüne birleştirilmiş sanat eğitimi yöntemi ile bir yaklaşım
- Tez No: 92928
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Çağlar boyunca sanat, insanların yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Özellikle teknolojik alandaki gelişmelere paralel olarak, sanata ve sanat eğitimine ihtiyaç artmıştır. Günümüzde sanat kurumlarının çalışmalarında karşılaşılan sorunlar ancak sanat eğitiminin öneminin anlaşılması ile çözüm bulacaktır. Ülkemizde bugün uygulanmakta olan sanat eğitiminin 2000'li yılların ihtiyacına cevap vermediği bir gerçektir. Sanat eğitiminin evrensel boyutları ve kültür değişimi içinde gelişim süreci araştırılarak sorunlara çözüm aranmalıdır. Sanat eğitiminde izlenecek yolların ve yararlanılacak yöntemlerin toplumsal gelişime bağlı olarak yeniden yapılanması gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır. Bu düşüncelerden yola çıkılarak bu tez-çalışmasında, çağdaş bir sanat eğitimi yöntemi olarak sunulan ve gelişmiş ülkelerin sanat eğitimi programlarında uygulanan“Birleştirilmiş Sanat Eğitimi”yöntemi ile Türk Sanat eserlerinde yer alan hayat ağacı motifi incelenmiştir. Konu bu yöntem kapsamında eleştiri, estetik, sanat tarihi ve uygulamalı çalışmalar olmak üzere dört disiplin çerçevesinde işlenmiştir. Böylece öğrencilerin, Türklerin günlük yaşantılarının estetik, kültürel özelliklerini anlamaları, değişik görüş açıları kazanmaları hedeflenmiştir. Ankara'da seçilen bir ilköğretim okulunda yürütülen çalışmada, önce yaşları 14-15 arasında olan 8. Sınıf öğrencilerinden“Deney ve Kontrol Grubu”olarak 10'ar kişilik iki grup oluşturulmuştur. Deney Grubu öğrencilerine sözü edilen yöntem ile konu aktarılmış ve uygulama örnekleri toplanmıştır. Kontrol Grubu öğrencileri ise kendi sanat öğretmenleri ile bugün geçerli olan sanat eğitimi kapsamında konuyu işlemişler ve uygulamalı çalışma yapmışlardır. Her iki gruptan elde edilen sonuç ürünler karşılaştırılarak değerlendirildiğinde Birleştirilmiş Sanat Eğitimi yönteminin öğrencilere çevrelerini daha iyi görebilme, kişiliğe bağlı anlatımı daha etkin bir biçimde ortaya koyma yeteneklerini kazandırdığı ve böylece sanat eğitiminin çağdaş amacına ulaşabildiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The art has been playing an important part in the lives of the human beings, throughout the ages. The need for art and art education has ever been increasing, especially parallel to the technological developments. Today, the problems of the art institutions can only be solved by understanding the importance of the art education. It is a fact that the art education applied in our country today, is not responding the needs of the new millenium. Solutions should be searched to the problems, by investigating the universal dimensions of the art education and its development processes within the cultural change. New structuring of the approaches and methods to be followed in art education should be realised, in line with the social developments. Departing from this idea, the motif of life tree which is encountered in Turkish Art works was investigated in this thesis, with the method of“Discipline Based Art Education”(DBAE) that is presented as a contemporary art education method and applied in the art education programs of the developed countries. The issue is analysed with this method, within a frame based on four disciplines, i.e. criticism, aesthetics, art history and application. By doing this, it is aimed that the Turks would understand the aesthetic and cultural characteristics of their daily lives and would gain various ways of looking. In the research carried in a primary school chosen in Ankara, first two groups of 10 were constructed, of ages 14-15 from 8th level students. One of these groups was assigned as the“Experiment Group”and the other as the“Control Group”. The subject was referred to the students of the Experiment Group with the above mentioned method and then they were asked for doing application of what they learned. Later their works were collected. As for the students of the Control Group, they learned the subject by the currently applied method with their art teachers and than asked of making applications. When the resultant works from both groups were compared and evaluated, it is possible to say that the method of“DBAE”helped the students to gain the ability to see their environment and to display their interpretations arising from their individual personalities, more effectively. Thus the art education would reach to its modem aim.