Yaratıcı okuma etkinliklerinin hayat bilgisi dersinde öğrenme ürünlerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of creative reading activities on learning outcomes in life sciences lessons
- Tez No: 929271
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada yaratıcı okuma etkinliklerinin 3. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine, başarı algılarına ve yaratıcı okuma sürecine ilişkin değerlendirmelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın problemini“Hayat Bilgisi dersinde yaratıcı okuma uygulamalarının eleştirel düşünme becerileri, başarı algıları ve yaratıcı okuma sürecine yönelik değerlendirmelerine etkileri nelerdir?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırma karma yöntem ile gerçekleştirilmiş, nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Nicel boyutta“ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen”şeklinde gerçekleştirilen araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması deseni kullanılmıştır. Örneklemi 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Amasya ili Hamamözü ve Göynücek ilçelerindeki 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu olarak Hamamözü Atatürk İlkokulunda öğrenim gören öğrenciler seçilmiştir. Yaratıcı okuma etkinlikleri uygulamalarından önce ve sonra gruplara“İlkokul Öğrencileri İçin Başarı Algısı Ölçeği”,“İlkokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ve“Yaratıcı Okuma Sürecini Değerlendirme Ölçeği”ön-test ve son-test şeklinde uygulanmıştır. Veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım gösterdiği belirlenen verilere parametrik testler uygulanmıştır. Yaratıcı okuma etkinliklerinin öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerinde anlamlı farka neden olmadığı bulunmuştur. Başlangıç durumları kontrol altına alındığında verilen eğitimlerde her iki grupta da puan artmasına karşın deney grubunda eleştirel düşünme eğilimi ortalamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Başarı algısı ortalamaları arasında anlamlı fark olmasa da ortalama farklarına bakıldığında deney grubundaki artışın fazla olması yaratıcı okuma etkinliklerinin öğrencilerin başarı algılarında olumlu yönde bir değişime neden olduğunu göstermektedir. Araştırmada üçüncü değişken yaratıcı okuma sürecine yönelik değerlendirmede de deney grubunun ve kontrol grubunun ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı fark görülmemiştir. Her iki grubun ortalama puanları artış göstermiş olsa da bu artış deney grubunun son-test puan ortalamasında daha fazla olmuştur. Deney grubunda bulunan öğrencilerin Hayat Bilgisi dersindeki yaratıcı okuma etkinlikleriyle ilgili deneyimlerini ve bakış açılarını ortaya çıkarmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonrasında, yaratıcı okuma uygulamalarının eğlenceli ve keyifli olduğu, Hayat Bilgisi konularını anlamayı kolaylaştırdığı, öğrencilerin okuma isteğinde artış meydana getirdiği, okunanlarla ilgili hayal kurmada ve okunanları zihinde canlandırmada etkili olduğu, öğrencilerin uygulamaların Türkçe, Fen Bilimleri ve Matematik dersinde de uygulanmasını istediği, yaratıcı okuma uygulamalarının öğrencilerin farklı fikirler üretmelerini ve bu fikirlerin paylaşımını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of creative reading activities on the critical thinking tendencies, perceptions of success, and the creative reading process of 3rd-grade students. The research problem is framed by the question,“What are the effects of creative reading practices in the Life Sciences course on critical thinking skills, perceptions of success, and the creative reading process?”The research was conducted using a mixed-methods approach, employing both quantitative and qualitative methods. The quantitative aspect of the study was conducted using a 'pre-test post-test control group quasi-experimental design,' while the qualitative aspect utilized case study design. The sample of the study consists of 3rd-grade students from the Hamamözü and Göynücek districts of Amasya during the 2023-2024 academic year. Students attending Hamamözü Atatürk Primary School were chosen as the experimental group. Before and after the implementation of creative reading activities, groups were administered the“Perception of Success Scale for Primary School Students,”the“Critical Thinking Tendencies Scale for Primary School Students,”and the“Creative Reading Process Evaluation Scale”in the form of pre-tests and post-tests. The data were transferred to a computer environment and analyzed using SPSS software. Parametric tests were applied to data that were determined to show normal distribution. It was found that creative reading activities did not cause a significant difference in students' critical thinking tendencies. When initial conditions were controlled, although both groups showed an increase in their scores, the average scores of the experimental group in critical thinking tendencies were higher. While there was no significant difference in the average scores of perceptions of success, the greater increase in the experimental group suggests that creative reading activities positively affected the students' perceptions of success. No significant difference was observed between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups in the third variable, the creative reading process. Although both groups showed an increase in average scores, this increase was more pronounced in the post-test average score of the experimental group. To uncover the experiences, thoughts, and perspectives of the students regarding the creative reading activities they engaged in during the Life Sciences course, a semi-structured interview was applied. Following interviews with the students, it was concluded that creative reading practices were enjoyable and entertaining, facilitated the understanding of Life Sciences topics, increased students' desire to read, were effective in imagining and visualizing what was read, and that students expressed a desire for these practices to be applied in Turkish, Science, and Mathematics classes as well. It was also found that creative reading practices enabled students to generate different ideas and share those ideas.