Mikrodalga-vakum evaporasyon yöntemi ile portakal suyu konsantresi üretimi
Production of orange juice concentrate with microwave-vacuum evaporation method
- Tez No: 929272
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KORAY PALAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında mikrodalga ısıtma ve vakum kombinasyonu ile %10 suda çözünür kuru maddeye (SÇKM) sahip portakal suyuna evaporasyon işlemi uygulanarak portakal suyu konsantresi elde edilmiştir. 540 W ve 720 W olmak üzere iki farklı mikrodalga gücünde ve 100, 200, 300 mBar'da olmak üzere üç farklı mutlak basınçta altı farklı işlem uygulanmıştır. Geleneksel yöntem (döner buharlaştırma yöntemi) ile de 100 mBar mutlak basınçta %63-70 SÇKM içeriğine sahip portakal suyu konsantresi elde edilmiştir. Üretilen portakal suyu konsantreleri suda çözünür kuru madde, toplam fenolik madde (TFM), askorbik asit (C vitamini), hidroksimetil furfural (HMF) ve renk analizleri yapılmıştır. %63-70 suda çözünür kuru madde içeriğine konsantre edilen örneklerde yapılan analizlerde; Fenolik madde içeriğinde işlenmemiş ürüne göre azalma olmuştur. En yüksek TFM içeriğe sahip ürün mikrodalga vakum evaporasyon (MVE) yöntemi ile 100 mBar mutlak basınç ve 720 W mikrodalga gücünde elde edilen portakal suyu konsantresinde gözlemlenmiştir. Askorbik asitin, 300 mBar – 540 W güçte yapılan çalışmada diğer örneklere göre daha iyi korunduğu belirtilmiştir. 100 mBar mutlak basınçta elde edilen konsantreler için iki farklı güçte de HMF içeriğine rastlanmamıştır. Döner buharlaştırma yöntemi ile elde edilen örneklerde HMF oluşmuştur. Renk değişiminin (ΔE*) en az olduğu örneklerin sırası ile 100 mBar – 720 W güçte MVE yöntemi ve döner buharlaştırma yöntemi ile elde edilen örnekler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, orange juice concentrate was obtained by applying evaporation process to orange juice with 10% water soluble solids (WSS) with a combination of microwave heating and vacuum. Six different processes were applied at two different microwave powers, 540 W and 720 W, and three different absolute pressures, 100, 200, 300 mBar. Orange juice concentrate with 63-70% WS content was obtained with the traditional method (rotary evaporation method) at 100 mBar absolute pressure. The water soluble solids, total phenolic content (TPC), ascorbic acid (vitamin C), hydroxymethyl furfural (HMF) and color analyses of the produced orange juice concentrates were performed. In the analyses performed on the samples concentrated to 63-70% WSS content; There was a decrease in the phenolic content compared to the unprocessed product. The product with the highest TPC was observed in the orange juice concentrate obtained by microwave vacuum evaporation (MVE) method at 100 mBar absolute pressure and 720 W microwave power. It was stated that ascorbic acid was better preserved than other samples in the study conducted at 300 mBar – 540 W power. For concentrates obtained at 100 mBar absolute pressure, neither of the two different strengths contains HMF. Hydroxymethyl furfural was formed in the samples obtained by rotary evaporation method. It was determined that the samples with the least color change (ΔE*) were the samples obtained respectively by MVE method and rotary evaporation method at 100 mBar – 720 W power.