Türkiye'de doku-organ nakli ve doku-organ bağışı hakkında yapılmış tezlerin incelenmesi
Review of theses on tissue-organ transplantation and tissue-organ donation in Turkey
  1. Tez No: 929276
  2. Yazar: ŞERİFE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de doku-organ nakli ve bağışı hakkında yapılmış olan tezlerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada incelenen tezler yılı, yöntemi, örneklemi, tezin türü, araştırmanın yapıldığı üniversite, veri toplama aracı, yazım dili ve amaçları alt başlıkları altında sınıflandırılarak incelenmiştir. Araştırma 1991-2024 yılları arasındaki tez çalışmalarını kapsamaktadır. İncelenen tezlerin 88'i yüksek lisans, 16'sı doktora 29'u uzmanlık ve 1'i yan dal uzmanlık olmak üzere toplam 134 tez örnekleme dahil edilmiştir. Yapılan araştırmada yıllara göre araştırma sayıları incelendiği zaman son yıllarda artış görülmüş olup en çok çalışmanın 46 tez ile 2020-2024 yılları arasında olduğu tespit edilmiştir. Tezler, 57 farklı üniversitede yapılmıştır. Araştırma yapan üniversitelerin yıllara göre tez sayıları incelendiğinde en çok çalışma 12 tez ile İstanbul Üniversitesinde yapılmıştır. Araştırmacılar tarafından çeşitli örneklem gruplarının tercih edildiği görülmüştür. Araştırmacılar tarafından en çok tercih edilen örneklem grubu ise yazılı ve görsel medya(belge-doküman) dır. Araştırmacılar, doku - organ nakli ve bağışı ile ilgili yayımlanan tezlerde 22 farklı araştırma yöntemi/modeli kullandıklarını belirtmişlerdir. Yapılan tezlerde 30 tez ile en çok tarama modeli (betimsel-literatür-ilişkisel) yöntemlerinin tercih edildiği görülmüştür. Tezlerde yazım dilleri incelendiği zaman 134 çalışmanın araştırmacılardan 127 tanesinin yazım dili olarak Türkçe'yi tercih ederken, sadece 6 tanesi İngilizce ve 1 tanesi ise Arapça tercih etmişlerdir. Araştırmacılar tarafından en çok kullanılan veri toplama aracı ise 64 çalışma ile anket olmuştur. Bu konuyla ilgili çalışma yapacak olan araştırmacılar, bir olayın sebeplerini ve sonuçlarını ortaya çıkarmak, derinlemesine araştırma yapmak için nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan farklı veri toplama araçlarıyla da çalışmalar yapabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine theses on tissue-organ transplantation and tissue-organ donation in Turkey in terms of various variables. In this study, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used. The theses were analyzed through and categorized under the subheadings of thesis year, research method, sample, thesis type, university where the research was conducted, data collection tool, language of writing and thesis aims. The study covers theses conducted between 1991 and 2024. A total of 134 theses were included in the sample, consisting of 88 master's theses, 16 doctoral theses, 29 specialization theses, and 1 subspecialty thesis.When examining the number of theses by year, an increase was observed in recent years, with the highest number of theses (46) conducted between 2020 and 2024. The theses were conducted at 57 different universities. When analyzing the number of theses by university over the years, it was found that the most theses (12) were conducted at Istanbul University. Researchers preferred various sample groups, with the most commonly chosen group being written and visual media (documents). The theses published on tissue-organ transplantation and tissue-organ donation used 22 different research methods/models. The most frequently used method was the Survey Model (Descriptive-Literature-Relational), which was applied in 30 theses. Regarding the language of writing, it was found that 127 out of 134 theses were written in Turkish, 6 in English, and 1 in Arabic. The most commonly used data collection tool by researchers is the survey, with 64 studies utilizing this method. Researchers conducting studies on this topic may also employ data collection tools used in qualitative research methods to explore the causes and consequences of an event and to conduct in-depth investigations.